ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Ἐνα παιδί που διαβάζει είναι ένας ενήλικας που σκέφτεται….

Τηλεκπαίδευση στο νηπιαγωγείο Παραλίας Οφρυνίου

Δεκ 20203

Αμέσως μετά το κλείσιμο των σχολείων ξεκίνησε η εξ αποστάσεως εκπαίδευση για τους μαθητές μας, μέσα από την πλατφόρμα WEBEX, όπως αυτή καθορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας.

Για το νηπιαγωγείο ορίζονται 3 διδακτικές ώρες διάρκειας 30 λεπτών με ενδιάμεσα 20λεπτα διαλείμματα, ξεκινώντας στις 14.10 και τελειώνοντας στις 16.20.

Το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών ανταποκρίθηκε θετικά στη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης. Η έλλειψη συσκευών και εξοπλισμού κράτησε μακριά, ευτυχώς ένα μικρό ποσοστό των μαθητών.

Στο καθημερινό πρόγραμμα της τηλεκπαίδευσης εντάσσεται η ενασχόληση με τις καθημερινές ρουτίνες, δηλ η συμπλήρωση της ημέρας, ημερομηνίας, του καιρού και οι παρουσίες των μαθητών.  Επίσης η ενασχόληση με το γνωστικό αντικείμενο, κινητικά παιχνίδια, τραγούδια αλλά και κολατσιό.

Το παρουσιολόγιο πάνω στο οποίο δουλεύαμε καθημερινά:

Λήψη αρχείου

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Λήψη αρχείου

Στις καθημερινές ρουτίνες εντάσσεται και το φύλλο εργασίας, όπου οι μαθητές καταγράφουν την ημερομηνία και ζωγραφίζουν τον καιρό της ημέρας.

από κάτω από: Τηλεκπαίδευση| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεκπαίδευση στο νηπιαγωγείο Παραλίας Οφρυνίου

Τα σχόλια είναι κλειστά.