“Η τέχνη ως μέσο ενίσχυσης της Φυσικής Δραστηριότητας: Θέατρο, ανοιχτά σενάρια και αυτοσχεδιασμός σε προγράμματα άσκησης για παιδιά και εφήβους”

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 1ου Διεθνoύς Συνεδρίου στις 7 & 8 Δεκεμβρίου 2019 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στα Τρίκαλα. Το Oblomov Project είναι ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus το οποίο στόχο έχει να παρακινήσει αυθόρμητα παιδιά προεφηβικής ηλικίας να συμμετάσχουν σ΄ ένα Ανοιχτό Σενάριο με τις εκφραστικές δυνατότητες του σώματος ενθαρρύνοντας να εκφράσουν τα συναισθήματα και σκέψεις, τονώνοντας της αντίληψης της δική τους σωματικότητας. Μέσα από τα μονοπάτια του θεάτρου το πρόγραμμα Oblomov σχεδιάστηκε και διευθύνεται από τον εταίρο «Piccolo Teatro» του Μιλάνου με συντονιστή το Πανεπιστήμιο του Μιλάνου και προσφέρει μια νέα επιστημονική μεθοδολογία που αποβλέπει στην πρόληψη του ανθυγιεινού τρόπου ζωής, συνδυάζοντας:
HEPA: Υγεία Ενίσχυση της σωματικής δραστηριότητας
HIIT: Εκπαίδευση διαστήματος υψηλής έντασης
HIIE: Διαλείπουσα Άσκηση Υψηλής Έντασης
Τα μονοπάτια του θεάτρου καθοδηγούν τους μαθητές/τριες σε μια νέα αυτοσυντηρούμενη φυσική διάσταση όπου το θέατρο και ο αθλητισμός προσφέρουν ευκαιρίες να παίζουν ρόλους στην καθημερινότητά τους.

Πρόγραμμα Συνεδρίου Διεθνoύς Συνεδρίου / Workshop

11:00 am to 11:30 am : Registration and Reception
11:30 am to 12:00 pm : Opening Ceremonies
Welcome presentation
“ART AS A MEAN OF PHYSICAL ACTIVITY: Maximizing benefits in adopting an active and healthy lifestyle in all ages”
Dr. VASILIKI ZISI

12:00 am to 12:30 pm : Keynote 1
“European Policies for the Cultural and Creative Industries”
Dr. EUGENIO DE CARO
Department of Human Sciences and Innovation for the Territory, University of Insubria, ITALY / Coordinaor of the OBLOMOV project
Chair: Stefanos Dalasis

12:30 pm to 1:00 pm : Keynote 2
“Creative Movement and Dance in Elementary Schools: Research Evidence”
Dr. ELISAVET KONSTANTINIDOU
Department of Life and Health Sciences, University of Nicosia, CYPRUS
Chair: Dr Vasiliki Zisi

1:00 pm to 1:30 pm : Keynote 3
“Expression through movement as a dimension of well-being in school life: interdisciplinary and intercultural approaches”
Dr. EVA PAVLIDOU
School of Early Childhood Education Aristotle University of Thessaloniki
Chair: Elisavet Konstantinidou

1:30 pm to 2:30 pm : Lunch Break

2:30 pm to 3:00 pm : Presentation
“Dancing body: the mean(ing) of self-expression in performance”
Dr ELISANA POLLATOU
Chair: Eva Pavlidou

3:00 pm to 3:30 pm : Presentation
“A first approach to acting art, having as a material – “text” comics”
Dr. Stefanos Ntalasis
Artistic Director of the Municipality of Trikala / Director.
Chair: Dr. Dimitra Katsarou

3:30 pm to 4:00 pm : Coffee Break

4:00 pm to 5:00 pm : Lab Presentation
“Applied Leisure Science Lab: Outdoor, Sport, Arts”
Dr. Charilaos Kouthouris
Apple Lab director, Department of Physical Education and sport Science, University of Thessaly, Greece

A different presentation : “Aerial dance project: My experience from another point of view”
Dr. Aglaia Zafeiroudi

5:00 pm : End of first day !

8:00 pm to who knows? Evening social event: Greek food and music!
Restaurant Aigli (Hotel Panellinion)
Participation cost: 15 Euros

Sunday December 8th, 2019
9:30 am to 11:00 am :
“Expressive and creative activities in Physical Education”
Dr. NIKOLAOS DIGELIDIS
Chair: Dr. Eugenio de Caro

“The Oblomov project”
Dr. EUGENIO DE CARO
Atelier Europeo / Coordinator of the OBLOMOV project

“The Greek participation in the Oblomov project”
Dr. VASILIKI ZISI

“Facilities and Difficulties in the Implementation of out of School Curriculum interventions – The Case of Oblomov”
Dr. DIMITRA KATSAROU

11:00 am to 11:30 am : Coffee Break

11:30 am to 1:00 pm

Symposium 1. “Applying the Oblomov project in Greek schools”
Organizer/Chair: Discussant: Dr. NIKOLAOS DIGELIDIS
• “Applying the OBLOMOV project in the school of Trikala”.
ACHILEAS KOUTELIDAS
• “Applying the OBLOMOV project in Larissa”, IOANNA ZARKATZIA
• “Applying the OBLOMOV project in the school of Ptolemaida”
ANASTASIA MAGGOU
• “Applying the OBLOMOV project in the artistic school of Thessaloniki”.
ALEXANDRA MYLONA

Symposium 2. “Applying the Oblomov project in grassroots sports”
Organizer/Chair: Dr. VASILIKI ZISI, Discussant: Dr GEORGE LOULES
“The case of the Soccer sport club “Artemis” in Trikala”