slide-4-960

Ορεινή Κορινθία: Βουνό, λίμνες και ζεστή φιλοξενία

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΕΡΑΣΤΑ

Ενας μαγευτικός ανοιξιάτικος προορισμός, με χιονισμένες ακόμα τις κορυφές του και γεμάτες νερό τις λίμνες του – μόλις μια ανάσα από την Αθήνα.

ΣΧΟΛΕΙΟ2

Ο εκφοβισμός και η βία στο σχολείο μεταξύ των μαθητών έχουν αρχίσει να γίνονται αντικείμενα προσοχής, συζήτησης και μελέτης και στην Ελλάδα. Αναγνωρίζονται ως κοινωνικά προβλήματα, σύμφωνα με τα αποτελέσματα σχετικών ερευνών που διεξάγονται σε σχολεία της χώρας.

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Η Ζαρούχλα είναι ορεινό χωριό, έδρα πρώην ομώνυμης κοινότητας, της άλλοτε Επαρχίας Καλαβρύτων, του Νομού Αχαΐας. Πρόκειται για ένα από τα Κλουκινοχώρια. Είναι χτισμένη σε υψόμετρο 1.037 μέτρων στις νοτιοανατολικές πλαγιές των Αροανίων κοντά στα όρια με το Νομό Κορινθίας και αποτελεί έναν από τους πιο ορεινούς οικισμούς της Αχαΐας. Ο οικισμός της Ζαρούχλας αποτελεί ορεινό θέρετρο και διαθέτει αρκετούς ξενώνες και ταβέρνες. Απέχει 35 χιλιόμετρα από την Ακράτα και 110 χλμ. απο την Πάτρα. Πολύ κοντά στον οικισμό βρίσκεται η λίμνη Τσιβλού και το Χιονοδρομικό κέντρο Καλαβρύτων. Στην απογραφή του 2011 ο οικισμός βρέθηκε να έχει πληθυσμό 94 κατοίκους[1].

Περισιάδης

dialogue_0

( Το κείμενο αφηγείται την πραγματική ιστορία του Γάλλου καθηγητή Guin).

Οι προβληματισμοί του ξεκίνησαν από μια οδυνηρή προσωπική εμπειρία, όταν ο ίδιος, όντας μεσήλικας, αποφάσισε να μάθει γερμανικά. Για το λόγο αυτόν, ταξίδεψε στο Αμβούργο όπου έμεινε ένα χρόνο και εκεί ,

1. αντί να έρθει σε επαφή με τους φυσικούς ομιλητές της γλώσσας,
  2. κλείστηκε σ΄ ένα γραφείο και
  3. μελετούσε νυχθημερόν γερμανικά.

΄Οταν έμαθε καλά τη γραμματική της γερμανικής γλώσσας και όταν αποστήθισε τους χρόνους και την κλίση διακοσίων πενήντα περίπου ανωμάλων ρημάτων,

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Πράσινο και γαλάζιο σε αρμονία

Νέο Microsoft Office PowerPoint Presentation