Science4School

Αποστολίδου Ανθή, Φυσικός MSc

Πρόγραμμα Erasmus+ KA2: “Getting Science Closer to Students”

Ανήκουμε στην οικογένεια των προγραμμάτων Erasmus+ KA2!

Το τέλος του καλοκαιριού του 2016 βρήκε το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας,  στην ευχάριστη θέση να δέχεται την πρόσκληση συμμετοχής μας στη «μεγάλη οικογένεια» των ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS+.

Πιο συγκεκριμένα εγκρίθηκε η συμμετοχή του σχολείου μας στο σχέδιο “Getting Science Closer to Students– οι μαθητές προσεγγίζουν τις Θετικές Επιστήμες” που εκπονήσαμε και υποβάλαμε μαζί με τους εταίρους μας Ούγγρους, Λιθουανούς, Ιταλούς και Σουηδούς , στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές θα προσεγγίσουν την Επιστήμη μέσω πειραμάτων, ενώ ταυτόχρονα θα αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους στις νέες τεχνολογίες, τις ξένες γλώσσες, την Ιστορία του τόπου μας.

Το Erasmus+ KA2 αποτελεί το νέο πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014 – 2020 , που στοχεύει στην ανάδειξη των δεξιοτήτων, της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας , σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης.
Στόχος του προγράμματος είναι η αύξηση της ποιότητας και της συνάφειας των προσόντων και των δεξιοτήτων, στηριζόμενο σε τρεις βασικούς πυλώνες : τη μαθησιακή κινητικότητα, τη συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών, την ενίσχυση σε θέματα μεταρρύθμισης πολιτικών για την εκπαίδευση.
Ευελπιστούμε ότι συμμετέχοντας οι μαθητές μας θα αναπτύξουν τις γνωστικές τους ικανότητες, θα ενημερωθούν πάνω σε διεπιστημονικά θέματα, θα γνωρίσουν την κουλτούρα άλλων λαών, θα ενστερνιστούν αξίες όπως η αλληλεγγύη, η συνεργασία, η αποδοχή της διαφορετικότητας.

Αποτέλεσμα εικόνας για επιστήμη

Φτιάξαμε το λογότυπο του προγράμματος!

gscs-fΗ ομάδα μας δημιούργησε το λογότυπο του προγράμματος που υιοθετήθηκε από όλες τις ομάδες των χωρών εταίρων και θα συνοδεύει όλα τα επίσημα έγγραφα σε όλη τη διάρκεια της 2ετίας Σεπτέμβριος 3026 – Αύγουστος 2018!