ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

Α. ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Θα διδαχθεί από τον Σεπτέμβριο έως τον Μάιο επί δύο (2) ώρες την εβδομάδα η τραγωδία του Σοφοκλή Αντιγόνη (σχολ. βιβλίο B΄ Λυκείου: Σοφοκλέους Τραγωδίαι Αντιγόνη – Φιλοκτήτης). Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη έχει ως εξής:

α) Από την Εισαγωγή του σχολικού βιβλίου θα διδαχθούν τα εξής:

ΕΙΣΑΓΩΓΗ: Ι. Το δράμα, ΙΙ. Η τραγωδία, ΙΙΙ. Το αρχαίο θέατρο, IV. Οι δραματικοί αγώνες, V. Οι συντελεστές της παράστασης.

Από την ενότητα VII. Οι τρεις μεγάλοι τραγικοί θα διδαχθεί η υποενότητα με τίτλο Σοφοκλής.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ: Ο μύθος των Λαβδακιδών.

β) Από το κείμενο θα διδαχθούν αναλυτικά οι στίχοι ως εξής:

α. Από το πρωτότυπο

στίχοι 1-99, 280-314, 441-560, 635-761

β. Από μετάφραση

στίχοι 100-279, 332-440, 582-634, 781-987

Σημείωση: Οι στίχοι 315-331, 561-581, 762-780 και 988-1353 θα διδαχθούν περιληπτικά με επισήμανση των βασικών σημείων και δεν περιλαμβάνονται στην εξεταστέα ύλη.

Στη σελίδα αυτή μπορείτε να βρείτε α) Σημειώσεις για τον μαθητή (Μετάφραση, Λεξιλογικές, Γραμματικές και Συντακτικές Ασκήσεις) β) Ερμηνευτικές Σημειώσεις γ) την ταινία του Γ. Τζαβέλα με πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Παπά που βασίζεται στο κείμενο του Σοφοκλή.

Πρόλογος (Αντιγόνη-Ισμήνη)-Πάροδος

Πάροδος-Α΄Επεισόδιο ‎‎(Η διακήρυξη του Κρέοντα – Η άφιξη του φύλακα)‎

Α΄ Επεισόδιο ‎‎(Η αντίδραση του Κρέοντα)‎‎- Α΄ Στάσιμο- Β΄ Επεισόδιο ‎(Η σύλληψη της Αντιγόνης)‎

Β΄ Επεισόδιο ‎(Η σύγκρουση Αντιγόνης-Κρέοντα/ Ο διάλογος Αντιγόνης-Ισμήνης)‎ – Β΄ Στάσιμο – Γ΄ Επεισόδιο ‎(Η άφιξη του Αίμονα)‎