ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!

Μάι 20201

΄΄ Το Μάη είχες στα μαλλιά γαρύφαλλο στα χείλη

στα μάτια και στο μέτωπο την ομορφιά του Απρίλη΄΄

Ερρίκος Θαλασσινός

Αγαπημένα μου παιδιά, ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ  !

Σήμερα είναι μέρα χαράς! Είναι μια μέρα που οι άνθρωποι συνηθίζουν να μαζεύουν λουλούδια και να φτιάχνουν ένα στεφάνι. Το μαγιάτικο στεφάνι όπως λέγεται, είναι κατασκευή που γίνεται για τον ερχομό της άνοιξης. Είναι ελληνικό αλλά όχι μόνο έθιμο. Το πλέκουμε συνήθως με αγριολούλουδα, μαργαρίτες και όποιο άλλο λουλούδι βρούμε.  Το λουλούδινο στεφάνι που φτιάχνεται την πρωτομαγιά, συνήθως κρεμιέται έξω από τα σπίτια ή στα μπαλκόνια. Αν ήμασταν στο σχολείο θα φτιάχναμε ένα στεφάνι από τα υλικά που θα είχαμε μέσα στη τάξη. Αυτό σημαίνει πως κι εσείς μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας στεφάνι στο σπίτι, ακόμα και χωρίς φυσικά λουλούδια. Μπορείτε για παράδειγμα, να ζωγραφίσετε τα δικά σας λουλούδια, να τα κόψετε και έπειτα να τα κολλήσετε σε ένα χάρτινο πιάτο. Μια άλλη ιδέα είναι να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε άλλο υλικό βρίσκεται μέσα στο σπίτι σας (καπάκια, κομμένα χαρτονάκια ρολού υγείας, κομμάτια από παζλ που δεν χρειαζόμαστε κτλ)και να τα κολλήσετε δημιουργώντας το δικό σας μαγιάτικο στεφάνι. Το βασικότερο συστατικό είναι η καλή διάθεση αλλά και η φαντασία! Σας εύχομαι καλή επιτυχία στις κατασκευές σας!

Περιμένω να μου στείλετε τα στεφάνια σας για να γεμίσει ο τόπος λουλούδια!

Καλό μήνα!

Το δικό μου στεφάνι!

Τα στεφάνια από την Άρτεμη!

Το στεφάνι από τον Γιώργο Τσ.!

Το στεφάνι του Γιώργου Κ. !

Η άνοιξη στο χέρι της Αγάπης!

Το στεφάνι από την Κλειώ!

Το στεφάνι από την Ελένη!

από κάτω από: Νηπιαγωγείο| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!

Τα σχόλια είναι κλειστά.