Στις 5 Οκτωβρίου γιορτάζουμε την Ημέρα Εκπαιδευτικού.

Ο σκοπός του εορτασμού είναι να στηρίξει και να κινητοποιήσει τον δάσκαλο καθώς και να βεβαιώσει ότι οι ανάγκες των μελλοντικών γεννεών στο χώρο της εκπαίδευσης θα εξακολουθησουν να ικανοποιούνται (UNESCO).

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας οι δράσεις που πραγματοποιήσαμε ήταν οι εξής:

1. Τα παιδιά συνέταξαν δικό τους ερωτηματολόγιο προς τους καθηγητές. Από αυτό το ερωτηματολόγιο έπρεπε να επιλέξουν 10 ερωτήσεις που ήθελαν. “Ερωτήσεις προς τους Καθηγητές”. Στη συνέχεια πήραν συνέντευξη από τους καθηγητές του σχολείου. Εργάστηκαν σε ομάδες των δύο ατόμων. Ο ένας μαθητής έπαιρνε τη συνέντευξη και ο άλλος μαθητής τραβούσε με τη κάμερα.
  2. Στη συνέχεια ετοιμάστηκε βίντεο με τις συνεντεύξεις, το τι περιμένουν τα παιδιά από τους καθηγητές καθώς και με το κείμενο που έχει η UNESCO στην ιστοσελίδα της, το οποίο και παρουσιάστηκε στους μαθητές του σχολείου στις 5 Οκτωβρίου.
  3. Ένα βίντεο μικρότερης διάρκειας ετοιμάστηκε για τα πλαίσια του προγράμματος eTwinning που υλοποιούμε με παρόμοιο θέμα με σχολείο της Καταλονίας.
  4. Επίσης μια μαθήτρια έγραψε μια κάρτα για έναν καθηγητή της (επέλεξε μία από τις προτεινόμενες από την ιστοσελίδα της UNESCO) την οποία και του την έδωσε στις 5 Οκτωβρίου.

Η μαθήτρια Ελίνα Φ. έγραψε για το τι περιμένουν τα παιδιά από τους καθηγητές:

“Δάσκαλος….

εμείς τα παιδιά τους βλέπουμε σαν το βασανιστήριο μας αλλά… για να δούμε πώς θα τους θέλαμε…..

να μη μας βάζουν πολλά και να μην έρχονται για μάθημα…..

αλλά όχι,  δεν είναι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε από αυτούς…….

Αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε τα παιδιά από τους καθηγητές είναι να μας καταλαβαίνουν, να μη μας πιέζουν,

να έχουν χιούμορ  και …..

να ξέρουν από τεχνολογία, γιατί όπως όλοι ξέρουμε είναι πολύ πιο ωραίο το μάθημα μέσα από την τεχνολογία !!!!!”

Οι δράσεις μας τιμήθηκαν από το γραφείο της UNESCO στις Σέρρες ως η “καλύτερη παρουσίαση” στην κατηγορία του Γυμνασίου.