5 Φεβρουαρίου –  «Δικαιώματα και Υποχρεώσεις των Παιδιών στο Διαδίκτυο» – «Συνδέσου με σύνεση»

Οι μαθητές της Β’ και  Γ΄τάξης συμμετείχαν σε συζήτηση που αφορούσε τα δικαιώματα των παιδιών στο διαδίκτυο, αλλά και τις υποχρεώσεις τους.

Η συζήτηση βασίστηκε στο υλικό που είναι αναρτημένο στο www.saferinternet.org (Δραστηριότητα1, Δραστηριότητα2).

Ομάδα μαθητών της Β και Γ τάξης  μετείχαν στη δράση της SaferInternet «Πρεσβευτής την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2013» και παρουσίασαν την ημέρα αυτή τρία σκετς.

Το θεατρικό βασίστηκε στο υλικό των παρουσιάσεων της επιμόρφωσης «Αριάδνη: Πρόγραμμα Κατάρτισης Επαγγελματιών Ψυχικής Υγείας για το φαινόμενο του «Εθισμού» των εφήβων στο διαδίκτυο καθώς και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από την ανεξέλεγκτη χρήση του διαδικτύου».

Το θεατρικό μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ.