Αγιασμός Σχολείων 2021

Αγιασμός: Με εγκύκλιο το Υπουργείο Παιδείας ενημερώνει για την έναρξη των μαθημάτων στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-2022

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι στα σχολεία. Για τον καθιερωμένο Αγιασμό ισχύει η με αρ.πρωτ.Φ1/115739/ΓΔ4/4-9-2020 εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Υπενθυμίζουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο των σχολείων, μετά από συνεννόηση του/της Διευθυντή/ντριας με τους ιερείς του οικείου ναού, με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί. Στις 8:15 θα πρέπει να προσέλθουν στα σχολεία τους οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.