Ενημέρωση σχετικά με το eTwinning project “Our tree of wishes”

Είμαστε  στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε πως το etwinning project στο οποίo έλαβε μέρος η β΄τάξη του σχολείου μας για πρώτη φορά, με υπεύθυνη την δασκάλα της τάξης, κυρία Ανδρεάδη Αγγελική, ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία! .

Τι είναι το  eTwinning;

Το eTwinning (www.etwinning.net) είναι μια Ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Διά Βίου Μάθησης, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Το eTwinning αποτελεί μέρος του Erasmus+, του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την εκπαίδευση,  την επικοινωνία και τη συνεργασία.

Η δράση παροτρύνει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από τις χώρες της Ευρώπης να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις και να δημιουργήσουν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας. Το eTwinning, από το 2005 μέχρι σήμερα, ενίσχυε την ανάπτυξη συνεργατικών προγραμμάτων μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών. Η μεγάλη ανάπτυξη του όμως, σε όλη την Ευρώπη, άνοιξε νέες προοπτικές στη δράση. Σήμερα το eTwinning είναι ίσως το μεγαλύτερο δίκτυο εκπαιδευτικών στην ιστορία της εκπαίδευσης.

Οι δραστηριότητες στο etwinning project “ Our Tree of Wishes”, αφορούν μαθητές 7 έως 15, από 24 Ευρωπαϊκές χώρες, οι οποίοι καλούνται να δημιουργήσουν ένα συνεργατικό Δέντρο Ευχών.

Συγκεκριμένα, διακοσμήσαμε ένα φυσικό δέντρο με κάρτες ευχών, γραμμένες στην κοινή γλώσσα επικοινωνίας μας, την Αγγλική. Οι μαθητές έγραψαν τις ευχές τους και κρέμασαν τις κάρτες τους στο δέντρο του σχολείου. Στη συνέχεια, κάθε σχολείο ετοίμασε κάρτες ευχών και γράμματα για όλους τους άλλους εταίρους. Οι κάρτες από τις άλλες χώρες εκτυπώθηκαν και διακόσμησαν το συνεργατικό Δέντρο Ευχών, σε κάθε σχολείο. Τέλος, είχαμε έναν online διαγωνισμό “Best Tree of Wishes”.

Άλλη μία δραστηριότητα στην οποία συμμετείχαμε ήταν ο διαγωνισμός λογότυπου, στον οποίο συγκεντρώσαμε τις περισσότερες ψήφους και ομορφύναμε με το λογότυπό μας αυτό το υπέροχο project.

Our tree of wishes

Θέλοντας να δημιουργήσουμε ομάδες συνεργασίας και να παρουσιάσουμε μια χώρα της Ευρώπης διαφορετική απ’ τη δική μας, επιλέξαμε την Ουκρανία και τραγουδήσαμε στα Ουκρανικά ένα παραδοσιακό τραγούδι. Άλλες  χώρες ασχολήθηκαν με τις πόλεις, τις τέχνες και τους σπουδαίους ανθρώπους της κάθε χώρας.

Άλλες δραστηριότητες ήταν η δημιουργία ευχετήριας κάρτας, η δημιουργία  συνεργατικού Domino με λέξεις και εικόνες σχετικές με τον «Νέο χρόνο».

Μια απ’ τις ομορφότερες στιγμές μας σε αυτό το μαγικό ταξίδι ήταν όταν συνδεθήκαμε online με το σχολείο της Ουκρανίας και μιλήσαμε μαζί τους, γνωριστήκαμε, δείξαμε τις κάρτες ευχών και τραγουδήσαμε το Ουκρανικό τραγούδι που είχαμε μάθει. Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν όταν οι Oυκρανοί μαθητές τραγούδησαν στα ελληνικά ένα τραγούδι που είχαν μάθει με τη δασκάλα τους.

Το έργο μας, παρείχε στους μαθητές μας την ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους ,να δουν έναν κόσμο έξω από τα τείχη της τάξης τους, αλλά και να γνωρίσουν τις Ευρωπαϊκές χώρες και τις παραδόσεις τους.  Με βιωματικό τρόπο και χρησιμοποιώντας ως εργαλείο το Internet συμμετείχαμε σε συνεργατικές δραστηριότητες με τους υπόλοιπους εταίρους και μάθαμε να δουλεύουμε ομαδικά.

Συμπερασματικά, οι στόχοι μας ήταν:

Να προσφέρουμε στους μαθητές μας νέες ευκαιρίες μάθησης.

Να προωθήσουμε την ενεργό συμμετοχή στο σχολικό περιβάλλον.

Να βελτιώσουμε την επικοινωνία, τη συνεργασία, τη λήψη αποφάσεων και την επίλυση προβλημάτων στη σχολική κοινότητα.

Να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας.

Να γίνει κατανοητή η έννοια της Ευρώπης και των κοινών μας εθίμων και παραδόσεων.

Επίσης με τη συμμετοχή τους στο έργο, οι μαθητές, γνώρισαν άτομα της ηλικίας τους με διαφορετική μητρική γλώσσα και επικοινώνησαν με μέσο την Αγγλική Γλώσσα, γεγονός που οδήγησε στην αύξηση των κινήτρων τους για να μάθουν και να χρησιμοποιήσουν την Αγγλική σαν μέσο επικοινωνίας!

Ενθαρρύνθηκε ο διαπολιτισμικός διάλογος. Έμαθαν να σχετίζονται με συνομηλίκους τους από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες! Βελτίωσαν τις δεξιότητές τους στην Αγγλική, τη χρησιμοποίησαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Άνοιξαν τα μάτια τους στον κόσμο και κατανόησαν πως, είναι μέλη μιας παγκόσμιας κοινότητας. Έμαθαν να αποδέχονται τις διαφορές και  έτσι, ξεπεράστηκαν οι προκαταλήψεις. Ανέπτυξαν νέες φιλίες. Ενθαρρύνθηκαν οι πραγματικές γλωσσικές δεξιότητες και η περιέργεια των μαθητών.

Ανακαλύπτοντας νέους πολιτισμούς, εμπλούτισαν και ενίσχυσαν την εθνική τους ταυτότητα!

Όλες οι εργασίες έγιναν στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης. Παρόλα αυτά όπου χρειάστηκε βρήκαμε συμπαραστάτες και βοηθούς στο έργο μας. Στη δραστηριότητα της μουσικής μας βοήθησε η μουσικός του σχολείου μας κυρία Ελένη Κυρίτση και κατά την περίοδο που ετοιμάζαμε τις κάρτες με τις ευχές μας βοήθησε η δασκάλα των αγγλικών κυρία Βασιλική Παπασταμούλη . Οι γονείς των μαθητών βρίσκονταν πάντα κοντά μας και ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν. Ιδιαίτερες ευχαριστίες όμως οφείλουμε στην κυρία Ευγενία Γκιλπάθη που σχεδίασε το λογότυπό μας και στην κυρία Άννα Μανιάτη που διευκόλυνε την επικοινωνία μας με το σχολείο της Ουκρανίας.

Οι εργασίες των παιδιών, ανέβαιναν στην πλατφόρμα του προγράμματος από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της τάξης.

Η επικοινωνία μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών έγινε στην Αγγλική γλώσσα, αλλά στην τάξη, χρησιμοποιήθηκε και η Ελληνική. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας, για τη δημιουργικότητα και την εργατικότητά τους. Αυτή ήταν μόνο η αρχή σε αυτό το υπέροχο ταξίδι!!