Σύννεφο λέξεων

Οι λέξεις που απεικονίζονται παρακάτω είναι τα βασικά συστατικά του moodle seminar που έτυχε να είμαι επιμορφούμενη:wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σύννεφο λέξεων

Πρωτομαγιά

Ψάχνοντας να βρώ τι θα μπορούσα να γράψω ως πρώτη ανάρτηση σκέφτηκα πως αύριο είναι Πρωτομαγιά,ημέρα χαράς ,γιατί ο Μάης που έρχεται με τα όμορφα χρώματά του θα φέρει το καλοκαίρι γοργά,ημέρα μνήμης,γιατί κάποιοι διεκδίκησαν  και κατέκτησαν τα εργατικά δικαιώματά τους.

Θυμάμαι ένα ποιηματάκι που μαθαίναμε στο σχολείο γι αυτή τη μέρα και το τραγουδούσαμε κιόλας στο μάθημα της Ωδικής….πήγαινε κάπως έτσι..  fl3

Ο Μάιος μας έφτασε

εμπρός βήμα ταχύ

να τον προϋπαντήσουμε

παιδιά στην εξοχή.

Δώρα στα χέρια του πολλά

Και όμορφα κρατεί

Και τα μοιράζει γελαστός

Σε όποιον το ζητεί.

Η  συνειδητοποίηση της δεύτερης σημασίας αυτής της μέρας ήρθε πολύ αργότερα στη εφηβεία μας, όταν η πτώση της χούντας επέτρεψε στους δασκάλους μας να μιλάνε για τέτοια κατορθώματα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωτομαγιά

Καλημέρα κόσμε!