Εξοπλισμός Ανοιχτής Σχεδίασης – Open Design for the Public Space

κατάλογος

Η μη κερδοσκοπική Εταιρεία Ελευθέρου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα σε συνεργασία με τον Κόμβο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων, INNOVATHENS διοργανώνει  έκθεση Έργων Ανοιχτής Σχεδίασης που θα πραγματοποιηθεί στις 4 και 5 Δεκεμβρίου στο INNOVATHENS.

Τα έργα που υλοποιήθηκαν είναι καινοτόμα και μπορούν να αναπαραχθούν εύκολα από τρίτους. Όλα τα αντικείμενα είναι ανοιχτής σχεδίασης και μπορούν να παραχθούν τοπικά – “Openly Designed | Locally Produced”.

Στόχος των έργων είναι η ανάδειξη συστημάτων και αντικειμένων που συμβάλλουν στη βελτίωση του δημόσιου χώρου, έχουν σχεδιαστεί και υλοποιηθεί με τη χρήση ελεύθερα διαμοιραζόμενης πληροφορίας τόσο ως προς το υλικό (υλισμικό) όσο και ως προς το λογισμικό τους.

Όλα τα έργα θα είναι κατασκευασμένα για να μπορούν να αξιοποιηθούν από τους δήμους που θα τα υιοθετήσουν.

Η έκθεση θα ξεκινήσει την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015 στις 4μμ.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:
• Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015
16:00 Έναρξη, εισαγωγικές παρουσιάσεις, σχολιασμός έργων …

16:30 Γενικός Υπαίθριος Αστικός Εξοπλισμός: Κάδοι Απορριμάτων

16:40 Ανοικτή συσκευή μικροχρηματοδότησης
16:50 Ένα παγκάκι μες στην πόλη
17:00 ΦΩΤΟΜΕΤΡΟ, φωτιστική μονάδα αστικού χώρου
17:10 ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΣΤΑΣΕΙΣ- ΠΑΓΚΑΚΙ – ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ)
17:20 J’arrive, έξυπνη συσκευή για την ενεργειακή κατανάλωση
17:30 OpenDeskLab, Γραφεία Εργαστηρίων Σχολικών Μονάδων Φυσικών Επιστημών
17:40 Κάδοι – Μπασκέτες για διαμόρφωση οικολογικής παιδείας
17:50 cityZEN, Πάγκος για μικροπωλητές
18:00 Κρήνη, Κατασκευή παροχής νερού στο δημόσιο χώρο
18:10 Wi-Fi Seat, κάθισμα εξωτερικού χώρου που δίνει ελεύθερη πρόσβαση στο διαδίκτυο
18:20 Open Corner Office, ευέλικτο σύστημα πατώματος
18:30 Open Corner – Entourage, πολυλειτουργικό σύστημα γραφειακού εξοπλισμού (pop-up office)
18:30 -18:50 Συμπεράσματα και Προτάσεις.

18:50 – 20:00 Περιήγηση στην έκθεση

• Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

10:00 – 18:00 Περιήγηση στην έκθεση

Έργα open design & hardware – URL στο GITHUB

Για την ΕΕΛ/ΛΑΚ
H μη-κερδοσκοπική Εταιρεία ΕΛ/ΛΑΚ ιδρύθηκε το 2008, σήμερα αποτελείται από 29 Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και κοινωφελείς φορείς. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ έχει ως κύριο στόχο να συμβάλλει στην ανοιχτότητα και ειδικότερα στην προώθηση και ανάπτυξη των Ανοιχτών Προτύπων, του Ελεύθερου Λογισμικού, του Ανοιχτού Περιεχομένου, των Ανοιχτών Δεδομένων και των Τεχνολογιών Ανοιχτής Αρχιτεκτονικής στο χώρο της εκπαίδευσης, του δημόσιου τομέα και των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα φιλοδοξεί να αποτελέσει κέντρο γνώσης και πλατφόρμα διαλόγου για τιςανοιχτές τεχνολογίες. Ανάμεσα στους φορείς που συμμετέχουν στην ΕΕΛ/ΛΑΚ είναι τα πιο πολλά ελληνικά Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα, ενώ για την υλοποίηση των δράσεων της η ΕΕΛ/ΛΑΚ βασίζεται στην συνεργασία και ενεργή συμμετοχή των μελών της και της ελληνικής κοινότητας χρηστών και δημιουργών Ελεύθερου Λογισμικού, Ανοιχτού Περιεχομένου και Τεχνολογιών Ανοιχτής Αρχιτεκτονικής. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ εκπροσωπεί τα Creative Commons (wiki.creativecommons.org/Greece) και είναι ιδρυτικό μέλος του COMMUNIA (www.communia-association.org), είναι ο ελληνικό κόμβος για το Open Data Institute (opendatainstitute.org), είναι μέλος του Open Budget Initiative (internationalbudget.org/what-we-do/major-ibp-initiatives/open-budget-initiative).