25η Μαρτίου 2016

Η 25η Μαρτίου, ημέρα του Ευαγγελισμού, είχε οριστεί ως ημέρα έναρξης της Ελληνικής Επανάστασης. Η ημερομηνία αυτή θεωρήθηκε ως σημείο αναφοράς από τις πρώτες ήδη ημέρες της Επανάστασης.

Το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης παρουσίασε μια εξαιρετική γιορτή με συμμετοχή πολλών παιδιών. Παρουσιάστηκαν ποιήματα, αποσπάσματα απομνημονευμάτων, διαβάστηκαν κείμενα, ακούστηκαν τραγούδια από την χορωδία, χόρεψε η χορευτική ομάδα του σχολείου.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες:

Ρόγκα Αγλαΐα ΠΕ02

Μαρκέτου Ελένη ΠΕ02

Υπεύθυνη Χορωδίας:

Καραμιχάλη Βαρβάρα ΠΕ16

DSC_0726 DSC_0729 DSC_0746 DSC_0748 DSC_0755 DSC_0767

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο 25η Μαρτίου 2016

1. Ο/Η Ελένη Ευαγγελοπούλου λέει:

Συγχαρητήρια για το ξεχωριστό σας Ιστολόγιο! Έξοχο το βίντεο για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου, όπως άλλωστε έξοχη ήταν και η δουλειά- λόγου, μουσικής και χορευτικής κίνησης- των συναδέλφων καθηγητών και των παιδιών του Γυμνασίου μας για τον εορτασμό της Εθνεγερσίας! Όσο υπάρχουν “δουλευτές”- μαθητές ή εκπαιδευτικοί- που οραματίζονται και δημιουργούν τέτοια έργα, μπορούμε να ελπίζουμε σε καλύτερες “Παιδείας ημέρες” …

Τα σχόλια έχουν κλείσει.