3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια ημέρα Α.με Α.

Στις 3 Δεκεμβρίου είναι η παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος το σχολείο (2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης) αφιέρωσε την πρώτη ώρα στην ημέρα αυτή. Παρουσιάστηκε στο σχολείο ένα 18′ βίντεο με αναφορά στους ανθρώπους με αναπηρία, ειδικές ανάγκες και προσκλήθηκε ο σύλλογος Ατόμων με Αναπηρία του Ν. Έβρου όπου και τους αποδώσαμε σακούλες με καπάκια για την αγορά ειδικού αμαξιδίου.
Ειδικά για αυτόν τον σκοπό έχουν φτιαχτεί ειδικές θέσεις στο σχολείο ” οι γωνίες των καπακιών”, όπου τα παιδιά επιδίδονται σε μπασκετικά σουτ με καλάθι ειδικές σακούλες όπου εναποτίθονται τα καπάκια. Μια ιδέα του διευθυντή του σχολείου κ. Βαλάση Νικόλαου.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η αναπηρία δεν υπάρχει μόνο στις 3 του Δεκέμβρη αλλά όλες τις ημέρες του χρόνου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.