Αναζήτηση εκπαιδευτικών “ειδικών προσόντων” από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Δείτε τα προσόντα που απαιτούνται από το Ινστιτούτο για την εγγραφή στο Ειδικό Μητρώο

1.3 Προσόντα και Κριτήρια ένταξης στο Μητρώο: τα φυσικά πρόσωπα που έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης, για ένταξη στο Μητρώο θα πρέπει να διαθέτουν τα ακόλουθα προσόντα:

Απαιτούμενα προσόντα:

• Διορισμό σε κλάδο: ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ08, ΠΕ10, ΠΕ13, ΠΕ16.
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ή από Τμήμα Παιδαγωγικής εκπαίδευσης
  • Διδακτική εμπειρία τουλάχιστον τριών (3) ετών στην Α/θμια ή Β/θμια εκπαίδευση
  • Πιστοποιημένη Επιμόρφωση στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών Α’ επιπέδου

Επιθυμητά προσόντα:

• Προϋπηρεσία ως Επιστημονικό προσωπικό του ΙΕΠ ή του πρώην Π.Ι. ή Σχολικός Σύμβουλος.
  • Διδακτορικό/Μεταπτυχιακό
  • Επιμόρφωση στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών Β’ επιπέδου
  • Εμπειρία σε ανάπτυξη/δημιουργία ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού
  • Εμπειρία σε μετασχολιασμό ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού με βάση το πρότυπο εκπαιδευτικών μεταδεδομένων IEEE LOM
  • Συγγραφικό έργο (Βιβλία, Δημοσιεύσεις).
  • Πρόσθετη Διδακτική εμπειρία μεγαλύτερη των τριών (3) ετών στην Α/θμια ή Β/θμια εκπαίδευση

Κριτήρια αξιολόγησης – Πίνακας βαθμολόγησης

• Προϋπηρεσία ως Επιστημονικό προσωπικό του ΙΕΠ ή του πρώην Π.Ι. ή Σχολικός Σύμβουλος: 10 μόρια
  • Διδακτορικό/Μεταπτυχιακό σχετικό με το γνωστικό αντικείμενο του Κλάδου διορισμού: Διδακτορικό 8 μόρια, Μεταπτυχιακό 4 μόρια
  • Διδακτορικό/Μεταπτυχιακό σχετικό με άλλο γνωστικό αντικείμενο: Διδακτορικό 5 μόρια, Μεταπτυχιακό 2 μόρια
  • Επιμόρφωση στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών Β’ επιπέδου: 4 μόρια
  • Εμπειρία σε ανάπτυξη / δημιουργία ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού ή σεναρίων: 2 μόρια για έκαστο με μέγιστο τα 8 μόρια.
  • Εμπειρία σε μετασχολιασμό ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού: 3 μόρια
  • Συγγραφικό έργο (Βιβλία, Δημοσιεύσεις): 3 ανά Βιβλίο και 1 ανά Δημοσίευση (σε επιστημονικά περιοδικά ή συνέδρια με κριτές) με μέγιστο τα 8 μόρια.
  • Διδακτική εμπειρία: 0,5 μόρια για κάθε έτος πάνω από τα 3 έτη μέχρι συνολικά 10 μόρια

Το Ι.Ε.Π. δεν δεσμεύεται για την υποχρεωτική αξιοποίηση όλων των ενταγμένων στο Μητρώο. Στη διακριτική ευχέρεια του Ι.Ε.Π. συμπεριλαμβάνεται η ανάθεση και η σύναψη συμβάσεων καθώς και ο αριθμός αυτών, αποκλειόμενης οποιασδήποτε αξιώσεως των ενδιαφερομένων.

Καθ’όλη τη διάρκεια εκτέλεσης του υπό ανάθεση έργου, θέση που μπορεί να κενωθεί για οποιοδήποτε λόγο δύναται να καλυφθεί με άλλους ενταγμένους στο μητρώο ειδικούς επιστήμονες στο πλαίσιο της παρούσας πρόσκλησης κατόπιν εισήγησης της αρμόδιας Επιτροπής και απόφασης του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π. Επίσης, με την ίδια διαδικασία, μπορεί να ανατεθεί μέρος του έργου που δεν θα υλοποιηθεί από ένα μετασχολιαστή, σε άλλο υποψήφιο ενταγμένο στο μητρώο. Στην περίπτωση αυτή η αμοιβή των μετασχολιαστών θα είναι αναλογική του προσφερθέντος έργου.

Κατεβάστε ολόκληρη την πρόσκληση από εδώ.

Πηγή: