Ιστορία του Περιοδικού Πίνακα

Στα μέσα του 19ου αιώνα οι επιστήμονες, που ασχολούνταν με τη χημεία, είχαν καταγράψει τα ατομικά βάρη όλων των τότε γνωστών χημικών στοιχείων και τις χημικές τους ιδιότητες. Καθώς παρατηρούσαν ότι ορισμένα στοιχεία είχαν παρόμοιες χημικές ιδιότητες, προσπαθούσαν να ανακαλύψουν κάποια σχέση μεταξύ των χημικών ιδιοτήτων των στοιχείων και του ατομικού τους βάρους.

Κατηγορίες: Ιστορία του Περιοδικού Πίνακα | Γράψτε σχόλιο

Η φυσική πίσω από τον Άγιο Βασίλη

Πως καταφέρνει ο Άι Βασίλης να ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο μοιράζοντας εκατομμύρια δώρα σε ένα μόνο βράδυ; Η απάντηση δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από το ότι ο Άγιος Βασίλης είναι ένας ιδιοφυής μηχανικός!

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Στο σχολείο μας, στις 23/12/2019 και ώρα 12:00 – 14:00 θα πργματοποιηθεί η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας.

Santa Claus Giving Gift To Girl, Merry Christmas, Xmas, Happy New Year, Objects, Building, Festive, Celebrations

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΗΜΕΙΑ: ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Πράσινη Χημεία είναι μία νέα “φιλοσοφία” πρακτικών εφαρμογών για την έρευνα και την ανάπτυξη τόσο σε ερευνητικά εργαστήρια όσο και στη χημική βιομηχανία. Συνέχεια

Κατηγορίες: Χημεία και οικολογία | Γράψτε σχόλιο

Σύσταση και προέλευση πετρελαίου και φυσικού αερίου

Το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο αποτελούν σήμερα τη μεγαλύτερη πηγή ενέργειας της ανθρωπότητας. Όχι μόνο είναι βασικά καύσιμα, αλλά χρησιμοποιούνται για την παραγωγή πολλών προϊόντων.

Κατηγορίες: Γενικά, Χημεία και οικολογία | Γράψτε σχόλιο

Το υδρογόνο

Η Χημεία είναι η επιστήμη που άλλαξε την καθημερινότητά μας (τρόφιμα, φάρμακα, υλικά, καύσιμα κ.π.ά.) και μαζί με τη Βιολογία άνοιξαν νέους ορίζοντες στη μελέτη της ζωής (DNAγονιδίωμα κ.ά.).

Κατηγορίες: Γενικά, Τα χημικά στοιχεία | Γράψτε σχόλιο

Πειραματισμοί

Τα βραβεία Νόμπελ Χημείας από το 1990 έως σήμερα.

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Χημικά στοιχεία : Αυτή είναι η χρονιά τους!

Με αφορμή την κήρυξη του 2019 ως έτους εορτασμού του Περιοδικού Πίνακα των Στοιχείων, θυμίζουμε τα παλιά και αποκαλύπτουμε τα νέα μυστικά της ευφυέστατης σύλληψης του Μεντελέγεφ

Κατηγορίες: Γενικά, Ο Περιοδικός Πίνακας | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο