Δραστηριότητα 1ης Συνεδρίας B1 Επιπέδου

Δραστηριότητα 1ης Συνεδρίας

Οι επιμορφούμενοι  καλούνται:  Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης:

• να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά στο γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους
  • να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει σύνδεσμος (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και
  • να αναρτήσουν το κείμενό τους στον «Χώρο Ανάρτησης Εργασιών Ενότητας» με όνομα αρχείου: S1_eponymo_onoma.

Το παραπάνω video μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αφόρμιση για την έννοια των συντελεστών παραγωγής, στο μάθημα των Αρχών Οικονομικής Θεωρίας, στο πανελλαδικό εξεταζόμενο μάθημα. Το video βασίζεται στη χρήση ηρώων του Disney και γι’ αυτό θα είναι αρκετά ελκυστικό στους μαθητές.  Η χρήση των σκίτσων με χρήση τίτλων ομιλίας αποτελεί μία διασκεδαστική εκδοχή του θεωρητικού αντικειμένου. Η διάρκειά του δεν είναι μεγάλη, μόνο 2 λεπτά, και έτσι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τη διδακτική ώρα και την ολοκλήρωση της υπόλοιπης διδακτικής δράσης.

Η χρήση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση μπορεί να δώσει στον εκπαιδευτικό και στο διδακτικό αντικείμενο μία ελκυστική πλευρά και μία ενεργοποίηση των μαθητών έτσι ώστε να εμπλακούν πιο άμεσα στην παιδαγωγική διαδικασία, με περισσότερο κέφι και διάθεση ενεργητικής συμμετοχής.

Βέβαια, όπως και για τα περισσότερα πράγματα, το μέτρο πρέπει να τηρείται, γιατί αν γίνει υπερβολή χρήση των μέσων και των εργαλείων μπορεί να έχουμε και αντίθετα αποτελέσματα που να οδηγήσουν σε παθητικοποίηση και λιγότερη συμμετοχή και εμπλοκή των μαθητών.

Το πλεονέκτημα χρήσης μικρών video για αφόρμιση αλλά και μικρών ενεργητικών διαλειμμάτων είναι ότι μπορούν να κρατήσουν το ενδιαφέρον και να ενεργοποιήσουν τους μαθητές, ειδικά στη σημερινή εποχή που αυτοί μοιράζουν μεγάλο μέρος του χρόνους τους μπροστά σε οθόνες τηλεόρασης, υπολογιστή, κινητού κλπ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητα 1ης Συνεδρίας B1 Επιπέδου

Καλημέρα κόσμε!