Δευτέρα 4 Μαΐου

Καλημέρα  σε όλους

Μια καινούργια εβδομάδα ξεκινάει και δυστυχώς ακόμα είμαστε στο σπίτι,μακριά από το σχολείο μας.

Όμως θέλοντας να νοιώθουμε όλοι ότι είμαστε κοντά, επικοινωνούμε και προσπαθούμε να μην ξεχνάμε όσα μάθαμε στο σχολείο μας.Για το λόγο αυτό σήμερα θα σας στείλω προτάσεις από τον κόσμο των σχημάτων.

Πριν όμως αρχίσουμε με τα σχήματα σας προτείνω και το εξής:

Η μαμά να σας διαβάσει το παρακάτω ποίημα για τον Μάη και εσείς να τον ζωγραφίσετε όπως λέει το ποίημα

Και τώρα σχήματα

• Με βατονέτες μπορείτε να κάνετε σχήματα και η μαμά να τα φωτογραφίσει.
  • Παίζουμε το παρακάτω παιχνίδι με τα σχήματα:
    Αφού δείξτε τα σχήματα στα παιδιά,αυτά προσπαθούν να τα ανακαλύψουν στο χώρο του σπιτιού αφού τους κάνουμε ερωτήσεις π.χ ποιο αντικείμενο είναι κύκλος; (Απάντηση:πιάτο,κουμπί ρόδα,ρολόϊ …), και συνεχίζουμε με τρίγωνο ,τετράγωνο,ορθογώνιο,κύλινδρο.
  • Ονομάζουμε τα σχήματα και γράφουμε τις ονομασίες σε καρτέλες.Τα παιδιά αντιστοιχίζουν το κάθε σχήμα με το όνομα(νήπια).
  • Σε χαρτόνι ή χαρτί σχεδιάζετε σχήματα μεγάλα τα κόβετε  και φτιάχνετε την σχηματοπαρέα για να παίξετε κουκλοθέατρο στους γονείς σας .Σας δίνω ένα παράδειγμα:
                     Μπορείτε να  ζωγραφίσετε την οικογένειά σας (με σχήματα ).
  • Και τέλος δείτε τον φίλο μας το Δημήτρη που κάνει πειράματα με σκιές .Το ίδιο μπορείτε να                        κάνετε και εσείς  και να διασκεδάσετε .

Εύχομαι καλή και δημιουργική μέρα να περάσετε όλοι σας.

Περιμένω φωτογραφίες!!!!!