Τρίτη 7 Απριλίου

Καλημέρα και καλή Τρίτη να έχουμε

Σας παραθέτω μερικές προτάσεις για μια δημιουργική μέρα  με τα παιδιά στο σπίτι.

Για εμάς στο σχολείο αυτή η εβδομάδα θα ήταν γεμάτη με πασχαλινές δημιουργίες.Δυστυχώς φέτος αυτό θα λείψει από τα παιδιά.Έτσι λοιπόν σήμερα θα φτιάχναμε τα γνωστά<< λαζαράκια>>,για να τιμήσουμε τον φίλο του Χριστού, τον Λάζαρο που τον ανάστησε.

• Σας δίνω την ιδέα να τα φτιάξετε φέτος στο σπίτι παρέα με τα παιδιά μιας και εμείς είναι αδύνατον να το κάνουμε στο σχολείο.

Η συνταγή μας

(αυτά είναι τα περσινά μας)

ΥΛΙΚΑ:1 κιλό αλεύρι,1/2 κούπα λάδι,1 κούπα ζάχαρη,1 κούπα καρύδια αλεσμένα -1 κούπα σταφίδες(προαιρετικά),1 φακελάκι μαγιά ξηρή ,2 κουτ/κια κανέλα ,γαρύφαλλο ολόκληρο για μάτια.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Σε ένα ποτήρι χλιαρό νερό διαλύουμε τη μαγιά .Βάζουμε το αλεύρι σε μπωλ και προσθέτουμε το λάδι,τη μαγιά,και τη ζάχαρη. Τέλος προσθέτουμε τα υπόλοιπα.Ζυμώνουμε και πρέπει να πλάθεται η ζύμη.Φτιάχνουμε το σώμα μετά το κεφάλι και τα χέρια δύο λωρίδες σταυρωτές.Βάζουμε δύο γαρύφαλλα για μάτια και μια σταφίδα για στόμα.Ψήνουμε στην αρχή για μισή ώρα στους 50 βαθμούς και μετά στους 180.Καλή επιτυχία(περιμένω φωτογραφίες)

Τα Λαζαράκια των παιδιών:

Αστέριος

Βάιος

Νίκος

Γλώσσα:Μπορείτε να πείτε αινίγματα

•      Ακούμε το παραμύθι:<<Το αυγό που δεν ήθελε να γίνει κοτόπουλο>>

Ας κάνουν και ότι τους άρεσε από το παραμύθι…..

• Και τέλος  ας κάνουμε κάμπιγκ στο σπίτι μας

Καλή σας μέρα και καλή διασκέδαση.

Η κυρία σας