no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Επίσκεψη μαθητών στο ΚΠΕ Βιστωνίδας

Συγγραφέας: | 5 Δεκεμβρίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη μαθητών στο ΚΠΕ Βιστωνίδας |

Την Τρίτη 21/02/2017 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κ.Π.Ε Βιστωνίδας στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου μας «Τα οφέλη των υγροτόπων και οι δράσεις για τη διατήρησή τους».

Οι μαθητές μέσω παιχνιδιού γνωριμιών ήρθαν σε επαφή με βασικές περιβαλλοντικές έννοιες, όπως δενδροφύτευση, κατασκήνωση, πεζοπορία, εναλλακτικός τουρισμός .

Στην συνέχεια κατανόησαν το όφελος της ύπαρξης των υγροτόπων και ενημερώθηκαν εκτενώς για το οικοσύστημα της λίμνης Βιστωνίδας, τη διαχρονική υποβάθμισή του και τις απαραίτητες δράσεις για τη διατήρηση και προστασία του.

Είδη πουλιών

Παρατήρησαν διάφορα είδη πουλιών στο φυσικό τους περιβάλλον όπως:

• κορμοράνους,
  • αργυροτσικνιάδες,
  • φλαμίνγκο
  • φοινικόπτερα,
  • νανόχηνες κ.α.

Ενημερώθηκαν για τη διαρκή – άνιση μάχη των πουλιών με τους ψαράδες και έφυγαν σαφώς σκεπτικοί, προβληματισμένοι, αλλά συνάμα έχοντας μέσα τους την πεποίθηση ότι μέσα από δράσεις το μέλλον μπορεί να γίνει πιο βιώσιμο και για τον άνθρωπο, αλλά και για τα ζώα.

Στο γυρισμό

Στο γυρισμό στο λεωφορείο ήταν διάχυτη η επιτυχία της επίσκεψης. Οι μαθητές όντως προβληματισμένοι για τη κατάσταση που αντίκρισαν στον υγρότοπο της λίμνης, κουβέντιαζαν για δράσεις και κατέστρωναν τα μελλοντικά τους σχέδια.

κάτω από: Χωρίς κατηγορία
Ετικέτες: