Αρχική » education » Αμπελόκηποι Αθήνας: Σύλληψη και Δολοφονία Ίωνα Δραγούμη

Μάιος 2013

Αμπελόκηποι Αθήνας: Σύλληψη και Δολοφονία Ίωνα Δραγούμη

Ένα συνταρακτικό γεγονός που αναστάτωσε τους Αμπελόκηπους  την Αθήνα και ολόκληρη την Ελλάδα, υπήρξε η σύλληψη και η δολοφονία του διπλωμάτη Ίωνα Δραγούμη.

Η σύλληψη του Δραγούμη έγινε στη διασταύρωση των οδών Κηφισίας και Αλεξάνδρας, στο σημείο όπου βρισκόταν το κτήμα και η έπαυλη ΘΩΝ. Λίγο πιο κάτω, στη διασταύρωση των οδών Βασιλίσσης Σοφίας (τότε Κηφισίας) και Παπαδιαμαντοπούλου, τον έστησαν σε έναν τοίχο και τον πυροβόλησαν. Στο σημείο της εκτελέσεως (σήμερα λεωφόρος Βασιλίσσης Σοφίας, απέναντι από το ξενοδοχείο «Χίλτον») ανεγέρθηκε το 1921 μνημείο με χαραγμένους τους στίχους του Κωστή Παλαμά που είχε συνθέσει  εις μνήμην του Δραγούμη.

Οι εργασίες των μαθητών πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής σε συνδυασμό με το πρόγραμμα «Διάλογοι» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού.

Δραγούμης (Βίος , Πολιτική Δράση, Σύλληψη και Δολοφονία):

Χωρίς τίτλο

Ιστορικά γεγονότα στους Αμπελόκηπους Αθήνας (σύλληψη και δολοφονία του Ίωνα Δραγούμη):

Σχετικές εκπομπές από την τηλεόραση:

• Η εκτέλεση:

• Η εκτέλεση – επεισόδιο 20ο ΑΝΤ1

• Ίων Δραγούμης – από εκπομπή του Φρέντυ Γερμανού: