Αρχική » creative writing » Μyavatareditor: Διαδικτυακό εργαλείο δημιουργίας avatar

Απρίλιος 2011

Μyavatareditor: Διαδικτυακό εργαλείο δημιουργίας avatar

To myavatareditor είναι ένα διαδικτυακό, αρκετά φιλικό στη χρήση, εργαλείο δημιουργίας avatar (εικονικών αντιπροσώπων).
Για να δημιουργήσει κάποιος εικονικούς αντιπροσώπους δεν χρειάζεται να έχει προηγουμένως εγγραφθεί στον παραπάνω δικτυακό τόπο. Η δε δημιουργία των avatar βασίζεται στους χαρακτήρες του wii με τους οποίους αρκετοί μαθητές είναι ήδη εξοικειωμένοι. Τα avatar, αφού προσαρμοστούν κατάλληλα από τους χρήστες τους, μπορούν να αποθηκευθούν σε μορφή jpeg και png.
Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζονται, συνοπτικά , οι λειτουργίες του.

Οι εικόνες που δημιουργούνται μπορούν να χρησιμοποιηθούν από μαθητές υποχρεωτικής εκπαίδευσης ως φωτογραφία τους στο blog τους (δυνατότητα δημιουργίας ιστολογίων στο ΠΣΔ έχουν πλέον όλοι οι μαθητές Γυμνασίων της χώρας) ή/και ως χαρακτήρες σε κόμικς που θα δημιουργήσουν με τη χρήση αντίστοιχων προγραμμάτων.

Πηγή: freetech4teachers