Αρχείο ημέρας 27 Απριλίου 2018

Δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα…

Γράφει ο Α. Ι. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Αποτέλεσμα εικόνας για nulla spes δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα

Πανελλαδικώς εξεταζόμενη η Γ΄ Λυκείου σε λίγο καιρό… εξαφανισμένη από το σχολειό. Καθημερινά την ώρα που λειτουργεί το σχολειό κάμει «προσκυνηματική εκδρομή» στο φροντιστήριο. Τρόπος ζωής αυτό χρόνια τώρα, με κύριους υπεύθυνους εμάς τους δασκάλους αλλά και τους γονείς. Με θύματα τους ίδιους τους μαθητές, αφού η παραπαιδεία κατά κράτος έχει εκτοπίσει την Παιδεία και μεγαλοπρεπώς έχει θρονιαστεί στην έδρα· και μάλιστα με επίσημα διεπιστευτήρια.  Όλοι κι όλα πια, κατά τους μήνες Απρίλιο και Μάιο, κάθε χρόνο, κινούνται στην αιχμή του δόρατος, που άλλη δεν είναι από τις γοργώπιδες Πανελλαδικές Εξετάσεις, με κύριο όμως πρωταγωνιστή όχι το σχολειό αλλά το φροντιστήριο. Ποιος, όμως, θα σώσει την αξιοπρέπεια του σχολείου; Ποιος θα πει και θα ξαναπεί τους στίχους της κορυφαίας σήμερα εν ζωή ποιήτριας Κικής Δημουλά; «Όταν μιλάει η αταξία, η τάξη να σωπαίνει / – έχει μεγάλη πείρα ο χαμός». «Κονιάκ μηδέν αστέρων», στο: Ποιήματα, εκδ. Ίκαρος, Αθήνα  1998.