Μακαριώτατε μαζέψτε τους…

Γράφει ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Ι. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Τις τελευταίες ημέρες όλο και περισσότερο πληθαίνουν θλιβερές εικόνες, όπως η παρακάτω.

Οι κατήγοροι του Νέου Προγράμματος Σπουδών στα Θρησκευτικά «παίζουν το τελευταίο τους χαρτί». Στο όνομα μιας δήθεν διάσωσης της ελληνορθόδοξης παιδείας μας – ανάθεμα κι αν ποτέ κατάλαβαν τι για τον σημερινό νεοέλληνα συνιστά ο Ελληνισμός και η Ορθοδοξία – με διαδικασίες που, στην πράξη θυμίζουν άλλες εποχές, καταργούν κάθε εκπαιδευτική διαδικασία, και με καλά σχεδιασμένο τρόπο, έτοιμο καθώς φαίνεται από καιρό, λυσσαλέα πολεμούν ένα πρόγραμμα μαθήματος ενώ ακόμη καλά – καλά δεν έχει στεριώσει στο σχολειό. Το χειρότερο στην προκειμένη περίπτωση είναι το γεγονός ότι, όλοι αυτοί οι «ζητορθόδοξοι», τεχνηέντως προσπαθούν να αντικαταστήσουν το δημόσιο σχολειό με εκπαιδευτήρια όπου ο θρησκευτικός φανατισμός έχει τον πρώτο λόγο. Πολύ φοβάμαι πως θα δούμε και εικόνες όπου οι Φάκελοι Μαθήματος των Θρησκευτικών θα ρίχνονται στην πυρά.