Αρχείο ημέρας 9 Οκτωβρίου 2016

Θεολογία και “παραθεολογία”

Γράφει ο Α. Ι. Καλαμάτας

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η ζητορθόδοξη, μονότονη, εθνομανής και πατριδοκαπηλική «παραθεολογία», που με αφορμή τα νέα προγράμματα σπουδών στο μάθημα των Θρησκευτικών (μτΘ), με ανέντιμο τρόπο περνά στα ΜΜΕ, ένα σκοπό έχει: να αναστείλει την προσπάθεια υλοποίησης ενός οράματος για το μτΘ, που εδώ και δεκαετίες επιζητεί μια ζωντανή θεολογία την οποία έχουν ανάγκη όχι μόνον οι νέοι, αλλά κι ολάκερη η ελληνική κοινωνία. Μια θεολογία που να αντλεί δύναμη και πνοή από τις ανόθευτες πηγές της ελληνορθόδοξης παράδοσης, σε σχέση πάντα με την αξιοπρέπεια και το σεβασμό του ανθρώπινου προσώπου, από οποιαδήποτε πολιτισμική παράδοση κι αν αυτό προέρχεται.

Έναντι αυτού του οράματος, αρκετοί συνάδελφοι θεολόγοι που καθημερινά αυτοανακηρύσσονται θεματοφύλακες της Ορθοδοξίας, δεν χάνουν την ευκαιρία, επιλεκτικά να δημοσιεύουν σε διάφορα blogs αποσπάσματα κειμένων από τα νέα προγράμματα σπουδών και βάσει αυτών να κατηγορούν τους εμπειρογνώμονες για επιχείρηση αλλοίωσης της θρησκευτικότητας των μαθητών και μαθητριών. Αντί να αρθρώσουν έναν αξιοπρεπή θεολογικό και παιδαγωγικό λόγο, φιλάνθρωπο, απελευθερωτικό, φιλικό, προπάντων τίμιο και ειλικρινή, αντί να μπουν σε μια τάξη να κάμουν μάθημα, να ακούσουν τις αγωνίες και τα όνειρα των μαθητών/τριών τους, έχουν πάρει «παρανταριά» όπως λέγει ο σοφός λαός μας κανάλια και εφημερίδες, συκοφαντώντας, υβρίζοντας και κινδυνολογώντας κάθε άξιο συνάδελφο θεολόγο που με ενδιαφέρον έχει αγκαλιάσει την προσπάθεια εφαρμογής των νέων προγραμμάτων σπουδών.

Αυτή δυστυχώς δεν είναι θεολογία ζωής, ριζωμένη στα έγκατα του πυρήνα της Εκκλησίας. Αντιθέτως είναι «παραθεολογία», με κύρια χαρακτηριστικά την ανελευθερία και την κακομοιριά.