Αρχείο ημέρας 10 Δεκεμβρίου 2015

ΣΤΡΑΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗ, Ο Φιλόλογος και ο Φιλόσοφος. Διάλογοι και Μελέτες

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Εκδήλωση –παρουσίαση του βιβλίου: Ο Φιλόλογος και ο Φιλόσοφος. Διάλογοι και Μελέτες του εξαίρετου φιλολόγου κ. Στράτου Παρασκευαΐδη πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου στις 6 Δεκεμβρίου 2015 και ώρα 18.00. Το βιβλίο παρουσίασε η φιλόλογος του Πειραματικού ΓΕ. Λ. Μυτιλήνης κ. Μαρία Ζαφειρίου. Εισήγηση για το σχολικό βιβλίο από τα μέσα του 19ου αιώνα και εντεύθεν έκαμε ο φιλόλογος του ίδιου σχολείου κ. Γιώργος Αντωνάκης, με αφορμή έκθεση σχολικού βιβλίου που λαμβάνει χώρα στην Αίθουσα Εκδηλώσεων, βιβλίων που προέρχονται από τη βιβλιοθήκη του αείμνηστου Γυμνασιάρχη Σταύρου Παρασκευαΐδη και ευγενώς προσέφεραν οι υιοί του Στρατής και Παναγιώτης. Παρέμβαση έκανε ο κ. Αθανάσιος Καλαμάτας, θεολόγος, ο οποίος και επιμελήθηκε την έκδοση του βιβλίου. Τη συζήτηση διηύθυνε ο κ. Γιώργος Διγιδίκης , φιλόλογος και Υποδιευθυντής του Πειραματικού ΓΕ. Λ. Μυτιλήνης. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μυτιλήνης κ.κ. Ιάκωβος, ο Διευθυντής Περιφερειακής Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου κ. Αριστείδης Καλάργαλης, ο οποίος και χαιρέτισε την εκδήλωση και φιλόμουσοι συμπολίτες μας.

πειρ λυκ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ'Ι'ΔΗΣ 015 πειρ λυκ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ'Ι'ΔΗΣ 014πειρ λυκ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ'Ι'ΔΗΣ 008πειρ λυκ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ'Ι'ΔΗΣ 003 πειρ λυκ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ'Ι'ΔΗΣ 002DSCN1364DSCN1380