Μαρ 16

Βιωματικά εργαστήρια θεατρικού παιχνιδιού

Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Ν. Άρτας διοργάνωσε και πραγματοποιούνται  βιωματικά εργαστήρια θεατρικού παιχνιδιού για τους νηπιαγωγούς της περιφέρειάς της  με θέμα:

“Δομή και τεχνικές ανάπτυξης του θεατρικού παιχνιδιού”

με εισηγητές τη Λένα Παππά, νηπιαγωγό-εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού και τον Πέτρο Συνοδινό, εμψυχωτή θεατρικού παιχνιδιού-συγγραφέα.

DSCF2545Πρόκειται για ένα πρόγραμμα με δομημένο υλικό,σαφείς στόχους και μεθοδολογία. Στόχος του προγράμματος είναι οι εκπαιδευτικοί , μέσα από τη βιωματική μάθηση και τη δημιουργική έκφραση,να προσεγγίσουν τρόπους ανάπτυξης της θεατρικής δράσης στο νηπιαγωγείο.

Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται στο 4ο Νηπιαγωγείο Άρτας σε απογευματινές ώρες (18.00-20-00). Η έναρξη των εργαστηρίων πραγματοποιήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου και θα συνεχίσουν στις ακόλουθες ημερομηνίες: 29 Φεβρουαρίου, 7,21 &28 Μαρτίου, 4 & 25 Απριλίου, 9 & 23 Μαϊου και 6 Ιουνίου 2016.

Δεν επιτρέπονται σχόλια.