Σχολική εκδήλωση  5ου Λυκείου Τρικάλων ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 2Ο18

Κάτω από: ΓενικάΑΜΑΛΙΑ ΗΛΙΑΔΗ στις 7:43 μμ στις 17 Ιανουαρίου, 2019  Με ετικέτα

Σχολική εκδήλωση  5ου Λυκείου Τρικάλων

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 2Ο18

Ένα εξαιρετικά συγκινητικό , πατριδολατρικό  αφιέρωμα στο Μεγαλείο του 1821 διοργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε στο 5ο  Γενικό Λύκειο  Τρικάλων, την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018.

Η Επέτειος της Μεγάλης Ελληνικής Επανάστασης αισθητοποιήθηκε με τον καλύτερο τρόπο  από μαθητές και μαθήτριες με υπεύθυνο συντονιστή το φιλόλογο κ. Μουζακιάρη Γεώργιο και  μέσα από λογοτεχνικά κείμενα, παρουσιάσεις, αφηγήσεις, ποιήματα, τραγούδια και αξέχαστες, παλιές μελωδίες ζωντάνεψαν μπροστά μας Ο ανώνυμος Έλλην της Ελληνικής Νομαρχίας, τα δίκαια του ανθρώπου του Ρήγα Βελεστινλή, οι Φιλικοί κι ο όρκος τους, οι ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης, η πρώτη Εθνοσυνέλευση και οι ευρωπαίοι ποιητές που την ύμνησαν: ο Σέλλευ, ο Ουγκώ, ο Μπάυρον… Όλα  τα δομικά στοιχεία της γιορτής  μας μετέφεραν την ατμόσφαιρα των ηρωικών, σκληρών , πέτρινων μα συνάμα  αναστάσιμων  εκείνων χρόνων που το Ελληνικό  Έθνος επανερχόταν, μετά από απουσία αιώνων, στο προσκήνιο της  Ιστορίας. Όπως ο στρατηγός Μακρυγιάννης, επιμένοντας στο «είμαστε στο εμείς»,  εμφαντικά τονίζει τη σημασία της συνεργασίας, έτσι και οι αξιέπαινοι συντελεστές της γιορτής μας (κ. Μουζακιάρης Γεώργιος και οι  μαθητές & μαθήτριές του ) απέδειξαν πως η συντονισμένη και αρμονική «συνέργεια» επιφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Όμως, το μέρος της εθνικής  γιορτής που ενθουσίασε περισσότερο το μαθητικό κοινό ήταν το τελευταίο, κατά το οποίο οι Φουστανελοφόροι της Ράξας, προσκεκλημένοι από τον κ. Γεωργόπουλο Ιωάννη, καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, παρουσίασαν το Ντύσιμο και τον οπλισμό της εποχής της Επανάστασης του 1821,με  έναν άκρως βιωματικό, παραστατικό και εποπτικό τρόπο. Η παρουσίαση αυτή αποτέλεσε την καλύτερη και πιο ξεκούραστη «διδασκαλία» που, λόγω της  αμεσότητας  και αυθεντικότητάς της, άφησε ανεξίτηλες εντυπώσεις σε μαθητές και καθηγητές. Εξάλλου, η σύνδεση του Έλληνα με τα όπλα έχει βαθιές ρίζες, από τους προεπαναστατικούς ακόμη χρόνους, αρχές του 19ου αιώνα, που τα όπλα της ηπειρωτικής Ελλάδας προέρχονταν κυρίως από την Ανατολή.

Οι φουστανελοφόροι της Ράξας με αυθεντικές  φορεσιές σαν εκείνες που φορούσαν οι οπλαρχηγοί το 1821 κι όχι φορεσιές χορευτικού, που  τα σχέδιά τους βασίζονται σε αντίγραφα από το Πολεμικό Μουσείο κι απαιτήθηκε μεγάλη έρευνα για τη διαμόρφωση και την δημιουργία των στολών αυτών, μας έδειξαν  πως δεν είναι απλά η φορεσιά κι ό,τι συνοδευτικό υπάρχει που κάνει την ιστορία  να ζωντανεύει: είναι η έκφραση,  είναι το ύφος, η όλη παρουσία ενός προσώπου… αφού έμπνευσή τους αποτέλεσαν οι οπλαρχηγοί του 1821. Μέσω συλλεκτών και δημοπρασιών εμπλούτισαν τη συλλογή τους, ολοκλήρωσαν κομμάτι, κομμάτι τη φορεσιά τους και τα όπλα της και σήμερα αποτελούν επαξίως σημαντικούς εκπροσώπους της ελληνικής παράδοσης.

Τα λόγια δεν αρκούν να τους ευχαριστήσουμε για την καταπληκτική εμπειρία που μας προσέφεραν. Τους χειροκροτήσαμε με όλη μας την καρδιά και τον ενθουσιασμό που προκαλεί πάντοτε το «αθάνατο κρασί του εικοσιένα».

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, Διευθύντρια 5ου ΓΕΛ Τρικάλων