«Μύθοι, θρύλοι, παραδόσεις, παραμύθια στη μόνιμη συλλογή της Σχολικής Βιβλιοθήκης».

Κάτω από: ΓενικάΑΜΑΛΙΑ ΗΛΙΑΔΗ στις 10:51 πμ στις 9 Δεκεμβρίου, 2009

2ο Επαγγελματικό Λύκειο Τρικάλων
Οικισμός Πύργου-Πυργετού – Σχολική Βιβλιοθήκη
Τηλ. 24310 25299, fax: 24310 37508
Ιστοσελίδα: http://2epal-trikal.tri.sch.gr
e-mail: mail@2epal-trikal.tri.sch.gr

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός / Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης 2ου Ε.Π.Α.Λ. Τρικάλων.

Δελτίο τύπου:
Θεματική έκθεση στη Σχολική Βιβλιοθήκη του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων: ( από 14-12- 2009 ως 21-12- 2009):
Ως ζωντανός χώρος μόρφωσης, ενημέρωσης και πολιτισμού η Σχολική βιβλιοθήκη εκθέτει: Μύθους, θρύλους, παραδόσεις, παραμύθια από την Ελλάδα κι όλο τον κόσμο.
Βασιλόπιτες, Μάγοι, άστρο φωτεινό, καλικάντζαροι, βουτιές στα χειμωνιάτικα, παγερά ποτάμια, παγανιστικές μεταμφιέσεις, φύση με ανεξάντλητες και απροσδόκητες δυνάμεις, συγκεντρώσεις στις πλατείες, Σάντα Κλάους, Άγιος Βασίλης και χριστουγεννιάτικα δέντρα είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα-ήθη και έθιμα των ημερών που σύντομα θα διανύσουμε.
Οι προχριστιανικοί μύθοι, οι παραδόσεις και οι δοξασίες διαφορετικών λαών και θρησκειών διασώθηκαν στους αιώνες και τηρούνται από εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο. H λατρεία του θεού Ήλιου, η χειμερινή ισημερία και η Γέννηση του Χριστού αποτελούν τρία ιστορικά δεδομένα-άξονες γύρω από τους οποίους επιβίωσαν οι παλαιές παραδόσεις των λαών και αναπτύχθηκαν καινούργιες. Από τις Ελληνικές Παραδόσεις και τα ελληνικά λαϊκά παραμύθια, μέχρι τους θρύλους και τους μύθους των Ινδιάνων Απάτσι, των Ρώσων και Σλάβων χωρικών, μέχρι, εν τέλει, τα «λόγια», επινοημένα παραμύθια του Άντερσεν και των αδελφών Γκριμ.
Σας καλούμε να επισκεφθείτε την έκθεσή μας που θα λειτουργεί στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου, καθημερινά από τις 8.45 π.μ. έως τις 13.00 μ.μ.

Με τιμή,

Η υπεύθυνη σχολικής βιβλιοθήκης του 2ου Ε.Π.Α.Λ. Τρικάλων