ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αικατερίνη Β. Πελέκη                                                                                              prof

Σύμβουλος Εκπαίδευσης Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06)

Π.Ε. & Δ.Ε. Αιτωλοακαρνανίας, Λευκάδας & Ευρυτανίας

Έδρα: Δ.Δ.Ε. Αιτωλοακαρνανίας

E-mail: aikpeleki@sch.gr  / pelekiaikaterini@gmail.com

Homepage: https://blogs.sch.gr/aikpeleki/

Webex Meeting Room: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/aikpeleki

Η Αικατερίνη Πελέκη γεννήθηκε και είναι μόνιμη κάτοικος Αγρινίου. Έχει αναλάβει καθήκοντα Συμβούλου Εκπαίδευσης Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) με έδρα τη Δ.Δ.Ε. Αιτωλοακαρνανίας από τέλος Μαΐου 2023. Είναι απόφοιτη του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α και κατέχει δύο (2) μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών M.A. in T.E.S.O.L. ‘Διδασκαλία της Αγγλικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας’ (Ε.Α.Π) και MSc in HRM, Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού: Επικοινωνία και Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (ΠΔΜ). Από το Νοέμβριο του 2022, είναι υποψήφια διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και στον τομέα της Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης.

Επί 18 έτη υπηρέτησε κυρίως σε σχολικές μονάδες της Δ/νσης Δ.Ε. Αιτωλ/νίας ως εκπαιδευτικός τάξης. Συμμετείχε ή/ και οργάνωσε καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις για την υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικών, Πολιτιστικών και Αγωγής Υγείας καθώς επίσης ευρωπαϊκών προγραμμάτων στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Δράσεων Erasmus+, (eTwinning). Έχει βραβευθεί με Εθνική και Διεθνή Ετικέτα Ποιότητας eTwinning για το έργο «ASPARAGAS» (2020) που υλοποίησε στο 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου και έχει λάβει το 1ο βραβείο στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Χορού στην Αρχαία Ολυμπία (2009) με την ομάδα χορού την οποία οργάνωσε για το ΕΠΑΛ Κατοχής Οινιαδών.

Έχει απασχοληθεί ως αξιολογήτρια Παραγωγής Προφορικού Λόγου Αγγλικής Γλώσσας για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠΓ) από το 2008 – 2015 και είναι κάτοχος πιστοποιητικών Γλωσσομάθειας στην Ιταλική, Γερμανική και Ισπανική Γλώσσα (ΚΠΓ). Παρείχε επιμορφωτικό έργο στην Εισαγωγική Επιμόρφωση για το ΠΕΚ Πατρών στη Διδακτική Των Επιμέρους Μαθημάτων Κατά Βαθμίδα Εκπαίδευσης.

Είναι μέλος επιστημονικής επιτροπής Κριτών των εργασιών για διεθνή συνέδρια που σχετίζονται με την εκπαιδευτική καινοτομία. Έχει δημοσιεύσει άρθρα σε διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά και ανακοινώσεις σε συνέδρια με κριτές.

Στα επιστημονικά και ερευνητικά της ενδιαφέροντα βρίσκονται οι τάσεις στην Εκπαίδευση του 21ου αιώνα, η Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, οι Σπουδές Φύλου οι Σύγχρονες Διδακτικές Προσεγγίσεις στην Εκμάθηση της Αγγλικής ως Ξένης Γλώσσας, η Εκπαίδευση Ενηλίκων και η Δια Βίου Μάθηση, ο σχεδιασμός μαθημάτων και των προγραμμάτων σπουδών κα.