Θεματική ενότητα: «Διατροφή»

Θέλοντας να εστιάσουμε  στη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής και στην αποφυγή τροφών που βλάπτουν την υγεία μας, ασχοληθήκαμε  με δραστηριότητες  που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παιδιών.

• Με τη  διατροφική πυραμίδα έγινε περισσότερο κατανοητό ποιες τροφές και σε ποιες ποσότητες πρέπει να καταναλώνει ο άνθρωπος,  ώστε να είναι υγιής.
  •  Με το ανταγωνιστικό και συνάμα διασκεδαστικό παιχνίδι: «Το φιδάκι της διατροφής» τα παιδιά αγωνίστηκαν να φτάσουν στο τέρμα με τη βοήθεια των υγιεινών τροφών.
  • Άκουσαν και χόρεψαν το τραγούδι η όμορφη κρεμμύδω

• Φύτεψαν μαρουλάκια και κρεμμύδια, ήπιαν φυσικό χυμό, για να κατανοήσουν ποιες είναι φυσικές τροφές και περιμένουν να φάνε τη σαλάτα τους από την πρώτη τους παραγωγή, φροντίζοντας τα μαρουλάκια τους.
  • Δέχτηκαν με χαρά την οδοντίατρο κυρία Ράνια, μαμά του συμμαθητή τους Δημήτρη Μπλ., η οποία τους μίλησε για τις τροφές που χαλάνε τα δόντια και τον τρόπο που αυτές το κάνουν.
  • Παρακολουθήσαμε τους φίλους μας που δημιούργησαν το παρακάτω slideshare :