Συνέχεια του προγράμματος πρωτογενούς πρόληψης της ενδοσχολικής βίας

Σε συνέχεια των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν κατά την περσινή σχολική χρονιά καθώς και της συνάντησης αποτίμησης που οργανώθηκε στις 3/11/2012  από τις υπεύθυνες του προγράμματος πρωτογενούς πρόληψης για την ενδοσχολική βία στα σχολεία του Δήμου Ζωγράφου, Μαρία Χιόνη (Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας  ΔΔΕ Α΄ Αθήνας) και Μαρία Αναγνωστάκη (στέλεχος Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δήμου Ζωγράφου) προτείνεται ως επόμενο βήμα η εφαρμογή παρεμβάσεων σε μαθητές/τριες από τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στα σεμινάρια του προγράμματος.

Στα πλαίσια αυτά σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα να προσφερθεί:

α) υποστήριξη στο σχεδιασμό προγραμμάτων αγωγής υγείας με συναφές περιεχόμενο τα οποία μπορούν να υποβληθούν μέχρι 30-11-2012 (στοχοθεσία, εκπαιδευτικό υλικό, οργάνωση συναντήσεων κλπ)

β) υποστήριξη στην υλοποίηση των συγκεκριμένων προγραμμάτων με παρεμβάσεις

γ) τακτικές συναντήσεις για την ανατροφοδότηση των εκπαιδευτικών

δ) βιωματικά εργαστήρια για επιμέρους θέματα που ενδέχεται να προκύψουν κατά τη διάρκεια υλοποίησης των προγραμμάτων

Όσοι ενδιαφέρονται για τα προαναφερόμενα ή χρειάζονται πρόσθετες πληροφορίες μπορούν να επικοινωνούν με τις υπεύθυνες τους προγράμματος Μαρία Χιόνη τηλ. 210 5229997, Μαρία Αναγνωστάκη, τηλ. 210 7473328.

Δείτε την εγκύκλιο >>> protaseis_synexeia

Σχετικά με Λάμπρος ΔΡΑΚΟΣ

Υπεύθυνος Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης
ΚΕ.ΣΥ.Π. Αμπελοκήπων – Αθήνα

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Δράσεις κατά της βίας, Υλικό του Γραφείου Α.Υ.. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.