Παρεμβάσεις ΚΕΘΕΑ

Το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης & Έγκαιρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ θα υλοποιήσει παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης  στις σχολικές μονάδες της Δ. Δ. Ε. Α΄ Αθήνας (μετά από την με αρ. πρωτ. 122033/Γ7/9-10-2012 έγκριση της Δ/νσης ΣΕΠΕΔ του ΥΠΑΙΘΠΑ)  σε θέματα πρόληψης χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών και άλλων παραβατικών συμπεριφορών με στόχο την πρόληψη και προαγωγή της ψυχικής  υγείας των μαθητών/τριών.

Οι παρεμβάσεις θα είναι δίωρης διάρκειας και θα πραγματοποιούνται μετά από  τη σύμφωνη γνώμη του Δ/ντη/ντριας της σχολικής μονάδας με την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών.

Οι παρεμβάσεις αυτές  μπορούν να λειτουργήσουν  υποστηρικτικά σε προγράμματα προαγωγής και αγωγής υγείας που θα υλοποιηθούν κατά το σχολικό έτος 2012-2013.

Δείτε την έγκριση >>> paremvaseis_KETHEA

Σχετικά με Λάμπρος ΔΡΑΚΟΣ

Υπεύθυνος Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης
ΚΕ.ΣΥ.Π. Αμπελοκήπων – Αθήνα

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Εξαρτήσεις, Προτεινόμενα θέματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.