Eνημερωτικές δράσεις ευαισθητοποίησης σε σχολικές μονάδες της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας για το σχολικό έτος 2019-2020

H Yπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, σε συνέχεια της μακροχρόνιας συνεργασίας της με το Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ προτίθεται να υλοποιήσει δράσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα σεξουαλικής αγωγής και αναπαραγωγικής υγείας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2019-2020. Οι δράσεις θα γίνoνται χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σε συνεννόηση με τους Διευθυντές/ντριες και τους Συλλόγους Διδασκόντων και με την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών. Αυτές απευθύνονται σε  μαθητές/τριες Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου με ομιλητές τον Πέτρο Δρακάκη, Επίκουρο Καθηγητή Μαιευτικής και Γυναικολογίας της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών – Υπεύθυνο του Κέντρου Οικογενειακού Προγραμματισμού και Σωτηροπούλου Μυρτώ, Μαιευτήρα –Γυναικολόγο.

Οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να επικοινωνούν με την κα Σωτηροπούλου Μυρτώ στο 6985160430.

Δείτε εδώ το έγγραφο  –>  ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 2019 2020Bσχολεια

Αθήνα   11 /11/2019

AA΄ Διοικητικού

Αγγουροδήμου Μαρία

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.