Καλές πρακτικές 2013-2014

Προγράμματα Αγωγής Υγείας 2013-2014

• Καλή πρακτική του 10ου ΕΠΑ.Λ. Αθήνας  σε πρόγραμμα Αγωγής υγείας εκπονήθηκε στο σχολείο μας με τίτλο :

Αγωγή του ενεργού πολίτη « Ο ρατσισμός, η ξενοφοβία, η ετερότητα, η ανοχή»

Οι μαθητές μέσα από το πρόγραμμα αυτό ήρθαν σε επαφή με τις έννοιες του ρατσισμού, της ξενοφοβίας, της ετερότητας, της ανοχής και ευαισθητοποιήθηκαν και ανέπτυξαν κριτική στάση απέναντι στα φαινόμενα αυτά.  Αντιληφθήκαν οι μαθητές ότι πίσω από την ετερότητα, υπάρχει ενότητα και είδαν την αναγκαιότητα αποδοχής  σε ότι είναι ξένο, διαφορετικό, καινούργιο, μέσα από την αρμονική συνύπαρξη όλων, μέσα ένα οποιοδήποτε χώρο. Είδαν ταινίες, διάβασαν βιβλία, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο και μετά δημιούργησαν αφίσες σχετικές με το θέμα, και μια παρουσίαση με τη βοήθεια του Power Point.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 16 μαθητές του τμήματος Οικονομίας Διοίκησης με συντονίστρια καθηγήτρια την κ. Αρμάγου Αικατερίνη.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΑΦΙΣΕΣ –>