Παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης για τις έμφυλες ταυτότητες σε συνεργασία με τη Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης 11528-Δίπλα σου

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας θα υλοποιήσει κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018-2019 παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης στο θέμα των έμφυλων ταυτοτήτων για μαθητές/τριες των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσης σε συνεργασία με τη Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης 11528-Δίπλα σου, μετά τη με αρ. πρωτ.Φ3/EΠ/45704/Δ7/26-3-2019 έγκριση του ΥΠΠΕΘ. Η ευαισθητοποίηση, δίωρης διάρκειας, θα γίνεται χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σε συνεννόηση με τους Διευθυντές/ντριες και τους Συλλόγους Διδασκόντων και με την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών. Οι σχολικές μονάδες που επιθυμούν την εκπαιδευτική παρέμβαση μπορούν να αποστείλουν το αίτημά τους με ηλεκτρονικό μήνυμα στο:  agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr.

Αθήνα   4/4/ 2019

Η Προϊσταμένη του   τμήματος

Α Διοικητικού

Αγγουροδήμου Μαρία

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.