Διήμερο σεμινάριο με τίτλο «Μετά τις «έμφυλες ταυτότητες»: Θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού και ταυτότητας φύλου στην εκπαίδευση-Εργαλεία για εκπαιδευτικούς» σε συνεργασία με τη Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης 11528-Δίπλα σου

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με τη Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης 11528-Δίπλα σου θα υλοποιήσει διήμερο σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο «Μετά τις «έμφυλες ταυτότητες»: Θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού και ταυτότητας φύλου στην εκπαίδευση-Εργαλεία για εκπαιδευτικούς» στις 28 και 29 Απριλίου 2018. Στόχος είναι να διευρυνθεί το γνωστικό πεδίο και να αναδειχθούν καλές πρακτικές για τη διαχείριση τέτοιων ζητημάτων.

Η καταπολέμηση των διακρίσεων με βάση τον σεξουαλικό προσανατολισμό ή/και την ταυτότητα φύλου και η δημιουργία ασφαλούς χώρου για όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές, εξακολουθούν να αποτελούν ζητούμενα για την εκπαιδευτική κοινότητα. Ζητήματα σεξουαλικού προσανατολισμού και ταυτότητας φύλου παραμένουν αόρατα, με αποτέλεσμα οι ΛΟΑΤΚΙ μαθητές και μαθήτριες, καθώς και οι οικογένειες και το περιβάλλον τους, να νιώθουν αποκλεισμένοι από το σχολικό πλαίσιο. Κομβικό ρόλο στην καλλιέργεια ενός κλίματος συμπεριληπτικότητας έχουν οι εκπαιδευτικοί γιατί εκτός από την εκπαίδευση και τη διδασκαλία των μαθητριών και μαθητών, αναλαμβάνουν την επίλυση συγκρούσεων στην τάξη, την αναγνώριση ιδιαίτερων προκλήσεων για κάθε μαθητή και μαθήτρια και την πρόληψη και αντιμετώπιση διακρίσεων και εκφοβισμού. Επιπλέον, συχνά αποτελούν γέφυρα μεταξύ του μαθητή/τριας και του ευρύτερου οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος. Είναι κρίσιμο επομένως για τους εκπαιδευτικούς να έρθουν σε επαφή με τις βαθύτερες δεξιότητες και ανάγκες τους και να ανακαλύψουν νέους τρόπους δράσης στο σχολικό περιβάλλον.

Με δεδομένα τα παραπάνω, σε αυτό το διήμερο θα διερευνηθούν τα απαραίτητα εργαλεία και οι κατάλληλοι τρόποι προσέγγισης ζητημάτων φύλου και σεξουαλικότητας τα οποία θα συνδυάζουν τα πρόσφατα επιστημονικά δεδομένα, την εμπειρία των ΛΟΑΤΚΙ ατόμων και την πολύτιμη πληροφορία που θα φέρουν οι εκπαιδευτικοί από τη σχολική τάξη.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση, Λεωφ. Ανδρέα Συγγρού 107, Αθήνα, σύμφωνα με το συνημμένο ενδεικτικό πρόγραμμα. Για συμμετοχή μπορεί να σταλεί ηλεκτρονικό μήνυμα στο:  agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr. μέχρι την Πέμπτη 27/4/2018

Ενδεικτικό πρόγραμμα –> ATT00024

Αθήνα   16/4/2018

Δημοσιεύθηκε στην Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.