Εκπαιδευτικό υλικό για θέματα διαταραχών πρόσληψης τροφής

Σας ενημερώνουμε ότι η ΜΚΟ ΑΝΑΣΑ, στο πλαίσιο της Πράξης «ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ-ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΤΡΟΦΗΣ», εκπόνησε ειδικό επιστημονικό εκπαιδευτικό υλικό για την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την αφύπνιση των μαθητών/τριών και των Εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό περιλαμβάνει: α) Εγχειρίδιο Εκπαίδευσης και εφαρμογής στρατηγικής, με ειδική επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών σχετικά με την ενημέρωση, την πρόληψη και την θεραπεία των Διαταραχών Πρόληψης Τροφής β) Παράρτημα Δραστηριοτήτων προαγωγής της Αυτοεκτίμησης (δημιουργικό Παιχνίδι, Χειροτεχνία, Κατασκευές, Ζωγραφική, Παιχνίδι Ρόλων) για τους μαθητές/Εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης γ) Εγχειρίδιο-οδηγό προς τον Εκπαιδευτικό της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την εφαρμογή μέσα στην τάξη Δραστηριοτήτων στις Διαταραχές Πρόσληψης Τροφής. Είναι προσπελάσιμο στην δ/νση www.anasa-trofigiaskepsi.gr, όπου βρίσκεται η διαδικτυακή πύλη του έργου και μαζί με το εκπαιδευτικό υλικό, εμπεριέχονται χρήσιμες πληροφορίες για τις Διαταραχές Πρόσληψης Τροφής. Μπορεί να αξιοποιηθεί περαιτέρω στην τάξη, κατά την κρίση των εκπαιδευτικών, με βάση τις ανάγκες και το επίπεδο της μαθητικής κοινότητας. Στα σχολεία θα αποσταλούν αφίσες και εκπαιδευτικά φυλλάδια. Οι αφίσες θα μπορούσαν να αναρτηθούν στον χώρο ανακοινώσεων κάθε σχολείου, ώστε να προβάλλεται η ηλεκτρονική δ/νση της διαδικτυακής πύλης και να παρέχεται η πληροφόρηση για το σοβαρό θέμα των Διαταραχών Πρόσληψης Τροφής, σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές/τριες.

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ -> ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΝΑΣΑΣ

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Δημοσιεύθηκε στην Αγωγή Υγείας, Διατροφή. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.