Συνεργασία Γραφείου Αγωγής Υγείας ΔΔΕ Α΄ Αθήνας με το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης & Έγκαιρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ για το σχολικό έτος 2015-2016

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης & Έγκαιρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ και μετά την με αρ. πρωτ. Φ20.1/176167/Δ2/4-11-2015 έγκριση του ΥΠΠΕΘ θα οργανώσει και θα υλοποιήσει για το σχολικό έτος 2015-2016 παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε μαθητές/τριες, και συλλόγους εκπαιδευτικών και γονέων των σχολικών μονάδων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας με σκοπό την πρόληψη και προαγωγή της ψυχικής υγείας των μαθητών/τριών.

Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα από τον φορέα, παροχής υποστηρικτικής συμβουλευτικής για την αντιμετώπιση καταστάσεων κρίσης στα θέματα του αντικειμένου του. Ακόμα μπορούν να πραγματοποιηθούν επισκέψεις μαθητών/μαθητριών στο Στέκι Νέων του Δικτύου για ευαισθητοποίησή τους σε θέματα πρόληψης χρήσης εξαρτήσεων και ενημέρωσης για τα προγράμματα που υλοποιούνται σε αυτό.

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ –>κεθεα σχολεία 2015-16

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος Phd, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Εξαρτήσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.