13 Οκτωβρίου, Διεθνής Ημέρα Πρόληψης Επιπτώσεων Καταστροφών

Το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Πρόληψης Επιπτώσεων Καταστροφών -13 Οκτωβρίου σας υπενθυμίζει ότι για θέματα που αφορούν στην πρόληψη και στη μείωση της επίπτωσης των σεισμών στις σχολικές μονάδες μπορείτε να επισκέπτεστε την ηλεκτρονική σελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) http://www.oasp.gr/inform/teachers . Ενδεικτικά μπορείτε να βρείτε:

• Επικαιροποιημένο “Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες» (περιλαμβάνει οδηγίες σύνταξης Σχολικού Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης, Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας κ. α)
  • Αφίσα «Προετοιμάσου από Τώρα για το Σεισμό»
  • Έντυπο «Οδηγίες Προστασίας – Μετασεισμική περίοδος»
  • Έντυπο «Οδηγίες Προστασίας για Άτομα με Κινητική Αναπηρία»
  • Έντυπο «Οδηγίες Προστασίας για υποστήριξη της αυτενέργειας ατόμων με μαθησιακές και επικοινωνιακές δυσκολίες»

Επιπλέον υπάρχουν παλαιότερα φυλλάδια, αφίσες, πρότυπες εισηγήσεις κ.λπ.

Όλα τα παραπάνω θα μπορούσαν να αποτελέσουν υποστηρικτικό υλικό για ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα την πρόληψη και τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου στη σχολική κοινότητα.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΚΥΚΛΙΟ -> ΟΑΣΠ ΣΧΟΛΕΙΑ

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Ατυχήματα - Πρώτες Βοήθειες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.