H Yπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, σε συνεργασία με το Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ θα υλοποιήσει παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα σεξουαλικής αγωγής και αναπαραγωγικής υγείας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 μετά την με αρ. πρωτ Φ20.1/145608/Δ2/17-9-2015 έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Οι παρεμβάσεις απευθύνονται σε μαθητές/τριες Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου, τους/τις εκπαιδευτικούς και τους γονείς/κηδεμόνες με ομιλητές τον Πέτρο Δρακάκη, Επίκουρο Καθηγητή Μαιευτικής και Γυναικολογίας της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών – Υπεύθυνο του Κέντρου Οικογενειακού Προγραμματισμού και Σωτηροπούλου Μυρτώ, Μαιευτήρα –Γυναικολόγο. Η ευαισθητοποίηση μπορεί επιπλέον να αποτελέσει τμήμα ενός ολοκληρωμένου ετήσιου προγράμματος αγωγής υγείας σχετικής θεματολογίας.

Οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να επικοινωνούν με την κα Σωτηροπούλου Μυρτώ στο 6985160430.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ –> Παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα σεξουαλικής αγωγής και αναπαραγωγικής υγείας

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.