Παρεμβάσεις από την ΑΡΣΙΣ για τα ανθρώπινα δικαιώματα

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με τη ΜΚΟ ΑΡΣΙΣ, μετά την με αρ. πρωτ. 19414/Δ2/5-2-2015 έγκριση του ΥΠΟΠΑΙΘ, προτίθεται να οργανώσει για το σχολικό έτος 2014-2015 παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε μαθητές/τριες, συλλόγους εκπαιδευτικών και γονείς των σχολικών μονάδων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας. Οι παρεμβάσεις θα είναι βασισμένες στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΑΡΣΙΣ “Δράσεις Ευαισθητοποίησης νέων στα ανθρώπινα δικαιώματα μέσω των εκπαιδευτικών εγχειριδίων Compass και Compassito” και θα πραγματοποιούνται μετά από συνεννόηση με τον Διευθυντή/ντρια και τον σύλλογο Διδασκόντων των σχολικών μονάδων ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Οι σχολικές μονάδες μπορούν να επικοινωνούν με την ΑΡΣΙΣ ηλεκτρονικά στο: arsisathina@gmail.com.

της Δ. Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος Phd, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.