Ενημέρωση σχετικά με εκδήλωση των Γιατρών του Κόσμου

Σχετ. έγγραφo: τo  με  αρ.  πρ.  195044/Δ2/02-12-2014 εισερχόμενο  του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι οι «Γιατροί του Κόσμου», με τη συνδρομή των Συγκοινωνιών Αθηνών, διοργανώνουν για 5η συνεχή χρονιά εκδήλωση με θέμα «Λίγο γάλα για Πολλά παιδιά», την Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014, από τις 09:00 το πρωί έως τις 21:00 το βράδυ και καλούν όλα τα σχολεία της Αττικής να επισκεφθούν ένα από τα ακόλουθα σημεία: το σταθμό Μετρό «Σύνταγμα» (χώρος πολλαπλών χρήσεων), καθώς και τους σταθμούς «Ελληνικό» (επίπεδο διακίνησης επιβατών) και «Πειραιάς» (εντός του σταθμού), προκειμένου όλοι μαζί να στολίσουν το πιο ξεχωριστό χριστουγεννιάτικο δέντρο από γάλα στην Αθήνα.

Αντί για στολίδια λοιπόν οι μαθητές καλούνται να φέρουν ένα κουτί γάλα ώστε το Δέντρο να ανέβει όσο ψηλότερα γίνεται, για όλα εκείνα τα παιδιά που το έχουν πραγματικά ανάγκη και που ονειρεύονται πως φέτος ο Αϊ Βασίλης μπορεί να τους φέρει ένα ζεστό ποτήρι γάλα. Επίσης, στο πλαίσιο της εν λόγω εκδήλωσης, θα δοθεί στα παιδιά η δυνατότητα να ενημερωθούν για τον εθελοντισμό, να ζωγραφίσουν και να γράψουν το μήνυμά τους ή την ευχή τους στη μεγάλη αφίσα που θα δημιουργηθεί για τα παιδιά που έχουν ανάγκη τη βοήθειά μας και η οποία θα ολοκληρωθεί με τη λήξη της εκδήλωσης.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε σχετικά τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ –>  Ενημέρωση για την εκδήλωση των Γιατρών του Κόσμου

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ  ΜΠΑΡΛΑ

Εσωτερική Διανομή:

1. Γενική Δ/νση Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε.

2. Δ/νση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης  Π.Ε., Τμήμα  Γ΄

3. Δ/νση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δ.Ε., Τμήμα  Γ΄

Δημοσιεύθηκε στην Αγωγή Υγείας, Εθελοντισμός. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.