Σεμινάριο για Διευθυντές/ντριες Γυμνασίων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας

Το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης & Έγκαιρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ οργανώνει σεμινάριο για τους Διευθυντές/ντριες των Γυμνασίων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας με τίτλο «Εκπαίδευση Διευθυντών Γυμνασίων Α΄ Αθήνας στη διαχείριση περιστατικών χρήσης, βίαιης και παραβατικής συμπεριφοράς και στην προώθηση της πρόληψης στη σχολική κοινότητα» μετά από την με αρ. πρωτ.168564/Γ7/7-11-2013 έγκριση της Δ/νσης ΣΕΠΕΔ του ΥΠΑΙΘ.

Βασικοί άξονες της εκπαίδευσης θα είναι :

• η διαμόρφωση ενός καλού κλίματος ομάδας τόσο στην τάξη όσο και μεταξύ του συλλόγου των καθηγητών
  • η διαχείριση δύσκολων περιστατικών χρήσης, βίας και επιθετικών – παραβατικών συμπεριφορών
  • η πρόληψη  στη σχολική κοινότητα

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Δικτύου, Τσαμαδού 7, Εξάρχεια σε τέσσαρες τρίωρες συναντήσεις  με έναρξη τη  Δευτέρα  25/11/2013 και ώρα 12.00.

Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνει ηλεκτρονικά στο: agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr μέχρι την Τετάρτη 20/11/2013. Οι αιτήσεις θα περιλαμβάνουν πλήρη στοιχεία και τηλέφωνο επικοινωνίας.

Δείτε  την  εγκύκλιο >>> ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ KEΘΕΑ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ 2013-2014

Κατεβάστε την Αίτηση >>> ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

της Διεύθυνσης Δ. Ε.  Α΄ Αθήνας

Νικόλαος Μαυροειδής

Φυσικός Ρ/Η

Δημοσιεύθηκε στην Αγωγή Υγείας, Δράσεις κατά της βίας, Σχολικός εκφοβισμός. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.