Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο «Ο ρόλος των εκπαιδευτικών στην πρόληψη: αναζητώντας εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας»

Το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης της Εξάρτησης και Αγωγής Υγείας  «Αθηνά Πολιάς» θα υλοποιήσει σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο «Ο ρόλος των εκπαιδευτικών στην πρόληψη: αναζητώντας εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας». Η εκπαίδευση θα πραγματοποιηθεί σε 4 εβδομαδιαίες δίωρες συναντήσεις με το ακόλουθο περιεχόμενο :

• 3/4/2013 Η πρόληψη στο σχολείο: Ο νέος ρόλος του εκπαιδευτικού. Δεξιότητες και δυνατότητες
  • 10/4/2013  Διαχείριση κρίσεων στην τάξη. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού
  • 17/4/2013 Εφηβεία και διαφυλικές σχέσεις
  • 24/4/2013 Ασφαλής χρήση διαδικτύου-Ενδοσχολική βία

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης, Γαλατσίου 1 & Πατησίων, με ημερομηνία έναρξης την Τετάρτη 3  Απριλίου 2013,και ώρα 17:00 μ.μ. Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνει ηλεκτρονικά στο: agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr μέχρι 2-4-2013. Οι αιτήσεις θα περιλαμβάνουν πλήρη στοιχεία και τηλέφωνο επικοινωνίας.

Δείτε την εγκύκλιο  >>> seminario polias

της Διεύθυνσης Δ. Ε.  Α΄ Αθήνας

Αναστάσιος Σαββαΐδης

Φιλόλογος-Ιστορικός

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Ασφαλές Διαδίκτυο, Δράσεις κατά της βίας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.