Παρεμβάσεις σχετικά με την ασφαλή χρήση του διαδικτύου

Το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των  Εξαρτήσεων  και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Παλλάς-Αθηνά» διοργανώνει εκπαιδευτικές παρεμβάσεις σε μαθητές/τριες των σχολικών μονάδων της 1ης & 7ης δημοτικής κοινότητας Αθήνας, σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Οι παρεμβάσεις θα είναι δίωρης διάρκειας, ανά τμήμα και θα χρησιμοποιείται η ομαδοσυνεργατική βιωματική προσέγγιση, με τη χρήση τεχνικών, όπως καταιγισμός ιδεών, συζήτηση, δουλειά σε μικρές ομάδες.

Το περιεχόμενο ενδεικτικά είναι: υπερβολική χρήση διαδικτύου, διαδικτυακός εκφοβισμός (Cyber Bullying), ηλεκτρονικά παιχνίδια-ηλεκτρονικός τζόγος (Gabling), διαχείριση ιστοσελίδων με ακατάλληλο, επιβλαβές ή παράνομο περιεχόμενο, ασφαλής χρήση διαδικτύου-τρόποι προστασίας.

Οι παρεμβάσεις αυτές  μπορούν να λειτουργήσουν  υποστηρικτικά σε προγράμματα προαγωγής και αγωγής υγείας που θα υλοποιηθούν κατά το σχολικό έτος 2012-2013.

Δείτε την εγκύκλιο >>> parmvaseis_safe_internet

Σχετικά με Λάμπρος ΔΡΑΚΟΣ

Υπεύθυνος Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης
ΚΕ.ΣΥ.Π. Αμπελοκήπων – Αθήνα

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Ασφαλές Διαδίκτυο, Εξαρτήσεις, Καλές Πρακτικές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.