Ανθρώπινα Δικαιώματα – Φτώχεια και Κοινωνικός Αποκλεισμός. Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας 2010 – 11

“Ανθρώπινα Δικαιώματα – Φτώχεια και Κοινωνικός Αποκλεισμός.”
Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
2ο Γυμνάσιο Καισαριανής 2010-2011
Κολοβού Αικατερίνη (ΠΕ05 – Γαλλικής γλώσσας)
aikolovou@sch.gr

Αρχείο με πλήρη περιγραφή >>> ΤΟΜΟΣ συμμετοχή – ΚΟΛΟΒΟΥ Αικατερίνη

Βίντεο από την επίσκεψη στην Μη Κερδοσκοπική Εταιρία εξυπηρέτησης Αφγανών προσφύγων «ένα παιδί ένας κόσμος». Τα παιδιά από το Αφγανιστάν ζωγραφίζουν το «εθνικό» τους παιχνίδι, τον χαρταετό παρέα με τα παιδιά του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής. Είναι 8 Μαρτίου 2011, η επόμενη της Καθαρής Δευτέρας.

Είκοσι έξι μαθητές[1] από όλες τις τάξεις του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Κολοβού Αικατερίνης (Γαλλικής γλώσσας ΠΕ05), εκπόνησαν κατά το σχολικό έτος 2010-2011 με τη μέθοδο project το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο “ Ανθρώπινα Δικαιώματα. Φτώχεια και Κοινωνικός Αποκλεισμός”. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στις 19-5-2011 με την εκδήλωση, με τον ίδιο τίτλο, που παρουσίασαν οι μαθητές στο χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής κλήθηκαν από το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄Αθήνας και τους υπεύθυνους των Σχολικών Δραστηριοτήτων να παρουσιάσουν το πρόγραμμά τους στις 21-6-2011 στο «Πανόραμα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2011» κατά το «Διήμερο 20-21 Ιουνίου 2011», που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Οργανισμού Νεολαίας & Άθλησης, Ευελπίδων 18 Αθήνα.

Δείτε την παρουσίαση >>> Παρουσίαση_21-6

[1] Τάξη Γ΄ : Τμήμα 1ο: Αλατζάκη Μαρία, Αλεξίου Λουκία, Αλεξόπουλος Αντώνης, Αλιμέτα Αουρέλ, Αναγνώστου Αγγελική, Αποστολόπουλος Θεόδωρος, Βουτάς Χρήστος, Δάτσικα Ηρώ, Ευσταθίου Χαρά, Θωμοπούλου Αικατερίνη. Τμήμα 2ο: Καρπαθίου Μαρία, Λασπιά Βασιλική, Μαράντου Χαιροπούλου Αναστασία, Μαριώλη Πολύτιμη, Μάρκος Βασίλειος Τμήμα 3ο: Μισαντώνη Σταματίνα

Τάξη Β΄ : Τμήμα 1ο: Γλυκογιάννη Άννα Μαρία Τμήμα 2ο: Καπνουλάς Κυριάκος, Κωτσέκου Βασιλική Τμήμα 3ο: Μπούρα Αντιγόνη, Πήδουλα Ναταλία Νεκταρία Τάξη Α΄ : Τμήμα 1ο: Ανδρινοπούλου Ειρήνη Μαρία Τμήμα 2ο: Καραγεώργη Αλεξάνδρα Τμήμα 3ο: Κωνσταντάρα Ναταλία

Παρουσίαση του Λάμπρου ΔΡΑΚΟΥ με θέμα “Ασφαλής χρήση του διαδικτύου : κίνδυνοι, αποφυγή εθισμού” στην ημερίδα που διοργάνωσε το 3ο Γυμνάσιο Ζωγράφου, στον κινηματογράφο Αλέκα, με θέμα “Σύγχρονες προκλήσεις και ο μαθητής – έφηβος” στις 15 Μαρτίου 2012.

Σχετικά με Λάμπρος ΔΡΑΚΟΣ

Υπεύθυνος Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης
ΚΕ.ΣΥ.Π. Αμπελοκήπων – Αθήνα

Κατηγορίες: Δράκ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.