Το παιχνίδι της χαράς?

Φταίω εγώ που δεν καταλαβαίνω ή μήπως Εσύ δεν μου τα εξηγείς καλά?

Διδασκαλία της Εξέλιξης μέσω Φυσικής Επιλογής με Διερευνητική-Ανακαλυπτική μέθοδο (Διαγωνισμός PATHWAY 2013)

Η δραστηριότητα “Κλιποπουλάκια” δημιουργήθηκε το 2013 για τη διδασκαλία της Εξέλιξης μέσω Φυσικής Επιλογής σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και ήταν μέρος επιμορφωτικής δράσης που απευθυνόταν σε καθηγητές Γυμνασίου και η οποία ονομάστηκε ¨Επίσκεψη στην Κλιποχώρα” και η οποία διοργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Τρικάλων και την τότε σχολική σύμβουλο Φυσικών επιστημών κ. Κόζυβα.  Η επιμορφωτική δράση κέρδισε το 1ο βραβείο στον Πανελλήνιο διαγωνισμό για την καλύτερη επιμορφωτική δράση στη «ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ/ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ» για καθηγητές Γυμνασίων και Λυκείων  στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού έργου  «The Pathway to Inquiry Based Science Teaching»  (266624/SiS-CT-2010).  (Το βραβείο ανακοινώθηκε από το ΙΕΠ).

Επειδή η δραστηριότητα είναι παλιά, κάποιοι από τους συνδέσμους δεν λειτουργούν πια.

Η δραστηριότητα (περιγραφή τρόπου υλοποίησης και φύλλο εργασίας) υπάρχει στο αρχείο που θα βρείτε ΕΔΩ.

Όλο το υλικό μαζί με τις παρουσιάσεις που συνόδευαν την επιμορφωτική δράση μπορείτε να το κατεβάσετε από την ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ Τρικάλων.