ROULA ROULA

ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ

Προγράμματα eTwinning που υλοποιούνται φέτος στην τάξη μας

Μαρ 20222

Το eTwinning αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.Μέσα απο το πρόγραμμα  “Wonderful fairy tales for kindergarten” τα παιδιά θα ταξιδέψουν στον “μαγικό κόσμο των παραμυθιών” .

Μέ συνεργατικές δραστηριότητες τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες και θα αλληλοεπιδράσουν μαζί τους.Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές μας να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας  και να υιοθετήσουν στάσεις σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας. Παράλληλα θα καλλιεργήσουν ποικίλες γνωστικές δεξιότητες  και θα αναπτύξουν τις γνώσεις τους στη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας  ΤΠΕ. Επίσης σκοπός είναι η συνεργασία και η διάχυση καλών πρακτικών στην εκπαιδευτική κοινότητα, σε συναδέλφους και στην τοπική κοινωνία

IMG 20220209 120814

Μέσα στο ίδιο κλίμα, με το πρόγραμμα  “We look at the same sky from different windows”  τα παιδιά συνειδητοποιούν αυτό που λέει ο τίτλος: “Κοιτάζουμε τον ίδιο ουρανό,αλλά από διαφορετικό παράθυρο” .Μέσα σε περιβάλλον αμοιβαίου σεβασμού και συνεργασίας,θα μάθουμε για τη διαφορετική κουλτούρα άλλων λαών,αλλά θα ανακαλύψουμε και όλα όσα μας ενώνουν.

IMG 20220201 103345

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προγράμματα eTwinning που υλοποιούνται φέτος στην τάξη μας

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάρτιος 2022