"Βιο…Ανακάλυψη"

Ένας ιστότοπος για τη βιολογία & όχι μόνο…

Εργαστηριακή άσκηση μικροσκοπίας

Στο σχολικό εργαστήριο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το μικροσκόπιο.

ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Με τη χρήση του εικονικού μικροσκοπίου οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τις λειτουργίες του και στη συνέχεια χρησιμοποιήσαμε τα μικροσκόπια του σχολικού εργαστηρίου για την παρατήρηση μόνιμων μικροσκοπικών παρασκευασμάτων κατανοώντας:
α) τα μέρη του μικροσκοπίου και τις λειτουργίες τους,
β) πώς να εστιάζουμε στα παρασκευάσματα για να επιτύχουμε την καλύτερη δυνατή παρατήρηση,
γ) πώς πρέπει να φροντίζουμε και να συντηρούμε το συμβατικό εργαστηριακό μικροσκόπιο.

ΜΑΘΗΣΙΑΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
Μετά το τέλος της άσκησης θα μπορείτε να:
• Προσδιορίζετε τα μέρη του οπτικού μικροσκοπίου και να περιγράφετε τη λειτουργία τους.
• Εφαρμόζετε τα βήματα για την εστίαση στο μικροσκόπιο.
• Κάνετε παρατηρήσεις δειγμάτων με σωστή εστίαση.
• Περιγράφετε τον σωστό τρόπο για τον καθαρισμό του μικροσκοπίου όταν τελειώνετε την παρατήρηση.

Εδώ θα βρείτε το φύλλο εργασίας

Παρακάτω φαίνονται οι φωτογραφίες των παρασκευασμάτων!

IMG 20240211 150002

Ευγλήνη ή Euglena είναι ένα γένος ευκαρυωτικών μονοκύτταρων μαστιγωτών. Τα είδη της Euglena βρίσκονται σε γλυκό νερό και αλμυρό νερό.

storage 1E8A 9232 DCIM Camera IMG 20240211 150228

To Βόλβοξ ή Volvox είναι μια συνάθροιση κυττάρων πράσινων μικροφυκών, τα οποία ανήκουν στο φύλο των Χλωροφύτων. Απαντώνται σε μεγάλες σφαιρικές αποικίες, οι οποίες αποτελούνται από 500 έως 50 χιλιάδες κύτταρα.

IMG 20240211 145101

Κύτταρα του αίματος. Διακρίνονται τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ένα λευκό αιμοσφαίριο δεξιά.

IMG 20240211 145621

Ο λείος μυς είναι τύπος μυών των οποίων η σύσπαση είναι ακούσια. Είναι μη γραμμωτός μυς, και έχει πάρει το όνομά του επειδή δεν δεν έχει ραβδώσεις.

storage 1E8A 9232 DCIM Camera IMG 20240211 145402

Σκελετικός μυς. Είναι τα όργανα που κατευθύνουν τα οστά και είναι υπεύθυνοι για την κίνηση και την στάση. Συνδέονται με τα οστά με τους τένοντες. Αποτελούνται από μυϊκές ίνες που περιβάλλονται από ένα κάλυμμα συνδετικού ιστού.

Τα σχόλια είναι κλειστά.